logowanie


matematyka » ciekawostki » gry » gry planszowe

Gry planszowe

Gry planszowe znały już starożytne cywilizacje. Wtedy były rozrywką dla elit zasiadających nad planszą wykonaną z mahoniu i pionkami z kości słoniowej. Jedną z najstarszych gier planszowych jest gra odkopana w królewskich grobowcach w Ur, około 2600 roku p.n.e. Znaleziono pełny komplet - plansze, po siedem pionów ciemnych i jasnych i po sześć kostek w kształcie piramidek z trójkątnymi ściankami.

Inną grą, która powstała około 2500 - 4000 lat p.n.e. jest chińska gra wei-chi (czytaj łej-czi). Jednak reguły wei-chi ukształtowały się dopiero koło roku 1000 naszej ery, a rozkwit jej nastąpił w Japonii. Gra go jest uznawana za najtrudniejszą grę w świecie. Inną starą grą - znaną po dziś dzień jest młynek - opisywał ją już Konfucjusz.

Nie sposób nie wspomnieć o szachach. Początki szachów są trudne do wyśledzenia, a datuje się je na około 600 rok n.e.. Najbardziej prawdopodobnym wynalazcami są hindusi, którzy grali w podobną grę, zwaną chaturanga. Dziś jest to najbardziej znana gra, która zrzesza miliony sympatyków rozrywki umysłowej.

Gra Go
Młynek
Alquerque

© 2020 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt