logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - szkoła ponadpodstawowa » zadanie

Geometria, zadanie nr 1278

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

squrcz
postów: 1
2012-01-14 23:33:52

Witam. Potrzebuje pomocy gdyż nie umiem se poradzić z jednym zdaniem. Szukałem wszędzie ale takiego przypadku nie umiałem znaleźć. Treść zadania jest następująca:

Zbuduj trójkąt ABC korzystając z danych: kąt A i wysokości poprowadzone do boków AC i BC

Czy mógłby mi ktoś opisać dokładnie jakie kroki powinienem wykonać aby zbudować taki trójkąt. Z góry dziękuję za wszelaką pomoc :)


agus
postów: 2387
2012-01-15 11:55:22

1) Zbuduj kąt $90^{0}$-$\alpha$
(gdzie $\alpha$ to miara kąta A)

2) Zbuduj trójkąt ABD: o boku BD (BD to wysokość trójkąta ABC poprowadzona z wierzchołka B do boku AC o długości $h_{1}$) i kątach przyległych do BD: $90^{0}$ i $90^{0}$- $\alpha$-powstanie trójkąt ABD (masz już wierzchołki A i B trójkąta ABC)

3) Narysuj okrąg o promieniu AE(AE to wysokość trójkąta ABC poprowadzona do boku BC o długości $h_{2}$)

4)Zbuduj styczną do do tego okręgu przechodzącą przez punkt B -otrzymasz 2 styczne, wybierasz tę, która przecina półprostą AD- punkt przecięcia stycznej i półprostej AD to punkt C,połącz C z B i masz już trójkąt ABC



strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj