logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - szkoła ponadpodstawowa » zadanie

Geometria, zadanie nr 1910

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

taktrzeba
postów: 4
2012-06-27 19:34:10

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć, o co chodzi w twierdzeniu odwrotnym do twierdzeniu Talesa? Byłbym bardzo wdzięczny.


irena
postów: 2636
2012-06-27 22:49:30

Twierdzenie Talesa mówi o tym, że z równoległości prostych przecinających ramiona kąta wynika fakt proporcjonalności odpowiednich odcinków wyciętych przez te proste.

W twierdzeniu odwrotnym do twierdzenia Talesa z proporcjonalności odpowiednich odcinków wyciętych prostymi na ramionach kąta wynika fakt, że proste, które te odcinki wycinają, są równoległe.

Przykład:
Jeśli w trójkącie ABC połączymy odcinkiem KL środki boków AB i AC, to z proporcji:
$\frac{|AK|}{|AB|}=\frac{|AL|}{|AC|}=\frac{1}{2}$
wynika, że odcinek KL jest równoległy do odcinka BC.


taktrzeba
postów: 4
2012-06-28 11:37:46



Narysowałem ten kąt, narysowałem te "odpowiednie odcinki" na czerwono i niby to co zaznaczyłem na niebiesko, czyli "odpowiednie proste wycięte tymi odcinkami" są równoległe ?


rafal
postów: 248
2012-06-28 15:01:22

strona o twierdzeniu Talesa


taktrzeba
postów: 4
2012-06-28 18:05:05

czyli twierdzenie odwrotne do Talesa to tylko w inny sposób przedstawione twierdzenie początkowe Talesa?


irena
postów: 2636
2012-06-28 20:09:02

Ja do rysunku- myślisz, że każde proste wycinające odcinki na ramionach kąta są równoległe? Odcinki zaznaczone przez Ciebie na czerwono nie są proporcjonalne.


taktrzeba
postów: 4
2012-06-29 20:00:29

właśnie chciałem pokazać, że nie chce równoległych, bo to nich jest tw. Talesa. Nie są proporcjonalne, czyli jakie nie są, bo nie rozumiem tego słowa.




irena
postów: 2636
2012-06-29 21:38:01

Narysuj ramiona kąta i przetnij je dwiema prostymi tak, żeby na jednym z ramion wyznaczone były odcinki a i b, a na drugiej odpowiednio c i d.
Jeśli $\frac{a}{b}=\frac{c}{d}$, to proste tnące są równoległe.
Uwaga:
Odcinki a i c to odcinki od wierzchołka kąta do pierwszej prostej. Odcinki b i d to odcinki między tymi prostymi.

Jeśli zachodzi proporcja $\frac{a}{b}=\frac{c}{d}$, to mówi się, że odcinki a i b są proporcjonalne do odcinków c i d.

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj