logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - szkoła ponadpodstawowa » zadanie

Logika, zadanie nr 5450

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

iwka
postów: 128
2015-10-14 13:21:52

Spotkalo sie troje kuzynów." Szymek zawsze mówi prawde"-stwierdziła Marta." Kuba zawsze klamie"- rzekl Szymek. A Kuba powiedzial:" Marta zawsze klamie." Wykaz ze co najmniej jedna osoba sklamala i co najmniej jedna powiedziała prawdę.


tumor
postów: 8070
2015-10-14 14:24:24

Niestety nie da się tego wykazać, zadanie jest błędne bez dodatkowych założeń.

Otóż jest możliwe, że każde z trojga CZASEM kłamie, a CZASEM mówi prawdę.
Wówczas Szymek skłamał, Marta skłamała, Kuba skłamał. I co? No i nic. Możliwość taka jest, a autor zadania zasługuje na wyśmianie.

---

Dopiero z dodatkowym założeniem, dość nieprawdopodobnym, że ludzie albo zawsze kłamią, albo zawsze mówią prawdę.

Wtedy rozwiązanie zadania może przebiegać przez pokazanie, że niemożliwe jest, by wszyscy kłamali, i niemożliwe jest, by wszyscy mówili prawdę.

Jeśli bowiem wszyscy mówią prawdę, to także mówi prawdę Szymek, który twierdzi, że Kuba kłamie. Ale skoro Kuba mówi prawdę, to nie kłamie.

Podobnie jeśli wszyscy kłamią, to na przykład Szymek kłamie mówiąc, że Kuba kłamie. Czyli Kuba mówi prawdę, ale to niemożliwe, skoro wszyscy kłamią.

Proszę przekazać osobie wymyślającej zadanie, że jest ciapuś. NAPRAWDĘ proszę przekazać.


iwka
postów: 128
2015-10-14 14:42:38

A czy nie może być tak ze: Kuba skłamał a wiec Marta mówi prawdę i Szymek mówi prawdę? Tak byśmy wykazali ze co najmniej jedna osoba klamie i jedna mówi prawdę :) raczej niemożliwe jest przekazanie czegos takiego konkretnej osobie jesli zadanie jest w podręczniku do matematyki :) a jesli dobrze mysle to jednak nie jest nie do rozwiązania :)


tumor
postów: 8070
2015-10-14 17:19:18

W zadaniu "wykaż że" musimy pokazać nie to, że coś jest możliwe, ale to, że jest pewne.

Polecenia każe nam pokazać, że MUSI zajść jedna z dwóch możliwości: jedna osoba kłamie a dwie mówią prawdę lub też dwie osoby kłamią a jedna mówi prawdę.

Jednakże zadanie skonstruowane jest źle. Jest ono ściągnięte z pewnego rodzaju zadań z rycerzami i łotrami. Rycerze są prawdomówni i nigdy nie kłamią, natomiast łotrzy są źli dogłębnie i kłamią zawsze. Gdyby osoby z zadania były rycerzami albo łotrami, to wtedy niemożliwa byłaby sytuacja, że wszyscy kłamią i niemożliwa byłaby sytuacja, że wszyscy mówią prawdę, wobec tego co najmniej jedna osoba kłamie i co najmniej jedna mówi prawdę.

Ale w zadaniu NIE MA MOWY o tym, że należy wymienione osoby traktować jak rycerzy i łotrów. Zatem tak podana treść zadania jest zwyczajnie popsuta, bo wymienione osoby mogą CZASEM kłamać i CZASEM mówić prawdę. Wówczas możliwe jest, że w tych akurat wypowiedziach wszystkie kłamią. Jest to opcja logicznie dopuszczalna. Wobec tego sformułowanie zadania jest złe.

Podręcznik z matmy też ma autorów. Należy ich wyśmiać czasem (bo chyba że nie przepisałaś całej treści i gdzieś wcześniej było napisane, że Kuba, Marta i Szymek albo zawsze kłamią, albo zawsze mówią prawdę.

Powtórzę zatem: jeśli pokażesz MOŻLIWOŚĆ, że jedna osoba kłamie i dwie mówią prawdę, to jeszcze nie pokazałaś KONIECZNOŚCI. Zadania "wykaż że" polegają na pokazaniu, że coś jest konieczne, pewne, stuprocentowe. A tu warunki z treści zadania nie pozwalają na taki dowód.


iwka
postów: 128
2015-10-14 19:23:55

Może jednak to jest zadanie w którym akurat wykaz ze nie oznacza ze to cos musi być pewne :D ale w treści zadania nie pisze ze NIE ma takiej opcji ze wszyscy kłamią... Jest tylko aby wykazać ze co najmniej jedna mówi prawdę i jedna klamie :) wiem ze ma ale nie jestem osoba konfliktowa i nie mam zamiaru również nikogo wyśmiewać bo ludzie to ludzie i wiadomo ze popełniają błędy... Przepisalam cala treść... Nie wiem w takim razie, może faktycznie masz racje i autorzy zapomnieli czegos dodac ale może po prostu nie potrzeba sie wglebiac w szczegoly tylko odpowiedzieć najprościej jak sie da ;)


tumor
postów: 8070
2015-10-14 19:51:07

Jeśli chcesz odpowiedzieć najprościej jak się da, odpowiedz "1".

A jeśli chcesz poprawnie, to trzymaj się reguł. Jeśli masz wykazać, że co najmniej jedna osoba mówi prawdę, to musisz wykazać, że na pewno nie kłamią wszystkie.

Jeśli jednak wszystkie osoby kłamią CZASEM, to wszystkie kłamią w tym przypadku. Żadna nie mówi prawdy.


iwka
postów: 128
2015-10-14 20:48:51

polecenie brzmi: Wykaz ze co najmniej jedna osoba sklamala i co najmniej jedna mówi prawdę wiec jak mogę na to odpowiedzieć 1?


tumor
postów: 8070
2015-10-14 22:00:54

Będzie to tak samo poprawne, bez obrazy, jak podać przykład, zamiast wykazać konieczność. :)

Jeśli masz wykazać, że coś się stało, to nie wystarczy pokazać, że mogło. Naprawdę. Nie kłamię. Trzeba wykazać, że stało się naprawdę. To, co zaszło, musi być tzw. warunkiem koniecznym skutku, który obserwujemy.

Natomiast w tym zadaniu to, czego dowodzimy, wcale nie jest warunkiem koniecznym dla widocznego skutku, czyli wypowiedzi osób. Wobec tego dowodu bez dodatkowych założeń nie przeprowadzimy. Nie da się.

Podałem Ci dowód z dodatkowym założeniem o rycerzach i łotrach, czyli z założeniem, że jak ktoś raz kłamie, to zawsze kłamie, a jak raz mówi prawdę, to zawsze mówi prawdę.
Dodatkowe założenia mogły wyglądać jeszcze inaczej, ale jakieś być muszą.


iwka
postów: 128
2015-10-14 23:24:07

ok :))

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj

© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj