logowanie

matematyka » forum » matematyka » temat

Matura z matematyki PR

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorWiadomość

exevan
postów: 5
2014-02-01 17:14:12

Witam, mam pytanko. Jakie działy z matematyki muszę się nauczyć do matury z matematyki poziom rozszerzony. Chodzi mi o taką rozpiskę jakie działy są dodatkowo na maturze PR. Np, wiem, że na podstawie są funkcje kwadratowe, planimetria, itd. A na rozszerzeniu co jest jeszcze? Też np. wiem, że na rozszerzeniu jest prawdopodobieństwo i np jakieś radiany. Mógłby ktoś powiedzieć? Czego mam się uczyć do matury rozszerzenia?


naimad21
postów: 380
2014-02-01 17:38:49

Na maturę rozszerzoną uczysz się niemal wszystkiego co było przerabiane w liceum, musisz przerobić zestawy z poprzednich lat. Na 100% zanjdzie się tam zadnie z ciągu, prawdopodobieństwa, funkcji kwadratowej, wielomianu, coś z trygonometrii, planimetria, stereometria, geometria. Wszystko ze wszystkim może sie łączyć.

Na twoim miejscu zwróciłbym uwagę, na coraz częściej pojawiające się dowody geometryczne, ale o atmetycznych oczywiście nie możesz zapominać. Jeszcze zdarzają się z prawdopodobieństwa, do których przydaje się diagram Venna.

W tamtym roku na próbnej pojawiła się jednokładność, zadanie bardzo łatwe, ale nikt nie wiedział o co w nich chodzi ;)


exevan
postów: 5
2014-02-01 18:05:37

Jest szansa nauczenia się do maja tych rzeczy? Powiem, że ogólnie jestem ścisłowcem niż humanistą dlatego też liczby bardziej do mnie przemawiają.


naimad21
postów: 380
2014-02-01 18:52:55

taaak, jeśli masz pojęcie co to jest funkcja, umiesz znaleźć pierwsiastki, ogarniasz wielomiany, masz ogólne pojęcia na temat innych działów, to spokojnie dasz rade, takie ciągi, zajmą Ci koło 3 dni na idealne zrozumienie, z innymi działami jest podobnie, musisz umieć jedynie wykorzystywać twierdzenia, znać podstawowe własności figur, np trójkątów wpisanych, opisanych, środkowe i wysokości jak się przecinają np. w trójkącie równobocznym, co gdzie z czym jak. Powinieneś przerobić jak najwięcej zadań, nie wiem czy mogę, ale polecam do nauki stronke z zadaniami www.zadania,info ,nawet warto wykupić konto premium np z kolegą na współe pod arkusze maturalne.

Ja jestem maturzystom z poprzedniego roku, najwięcej się nauczyłem rozwiązując zadania ludziom właśnie na tym forum ! Zadania były przeróżne, od bardzo łatwych, do bardziej wymagających, jak czegoś nie umiałem, to czekałem aż ktos inny rozwiąże i analizowałem jego rozwiązanie. Plus tego był taki, że robiłem dużo zadań ludziom z działów z 1,2 klasy, które powoli się zapominało i nie było tak jak w szkole, że robisz milion zadań z jednego działu, potem przechodzisz do następnego i z tamtym nie masz już nic wspólnego (chociaż wiadomo, że np funkcja kwadratowa w większości działów jest pomocna, ale takie ciągi, prawdopodobieństwo, robiłes zadania, a potem zapominałeś, że coś takiego było, a tutaj próbując rozwiązać, wracałes do tego !), jest to chyba dobra forma nauki, na maturze rozszerzonej uzyskałem 98% ;)


exevan
postów: 5
2014-02-01 21:15:04

No to ładnie. A dużo tych zadań zrobiłeś z tej strony? Na ten moment nie zrobie żadnego zadania na rozszerzeniu, a to chyba bardzo źle. Trochę się boję, że się nie nauczę tylu rzeczy. Widziałem, że zadania te są sporo trudniejsze. Niby działy te co na podstawie ale inaczej sformułowane i te zadania mnie przerażają ;/ Też tak miałeś ? Czy już od początku coś umiałeś rozwiązać?


naimad21
postów: 380
2014-02-01 22:17:59

no to nie dobrze :/ od początku główne z poprzednich lat pisałem na min 70%, tylko dlatego, że wcześniej chodziłem na różne konkursy i cały czas na bieżącą byłem z materiałem na poziomie rozszerzonym, jeśli chodzi o zadania z tamtej strony od nich z arkuszów maturalnych, nie z CKE to są one ponad poziom rozszerzony licealny, jeśli chodzi Ci o zwykłe matury rozszerzone to niestety musisz wziąć się do roboty i najlepiej codziennie chwile posiedzieć nad zadankami, jest jeszcze jeden sposób na nauke matematyki, ale pewnie za wiele zwolenników nie ma, na tej stronce co Ci wysyłałem sa tam zadania z rozwiązaniami, czytasz zadanie, po czym analizujesz je w głowie, zastanawiasz się jakbyś je rozwiązał (jakie warunki założył, z jakiego twierdzenia skorzystał, co po kolei zrobił) po czym nie rozwiązujesz jego, tylko patrzysz na rozwiąznie, które krok po kroku analizujesz. Po skończonym dziale, tym sposobem, wybierasz sobie pare typowych zadań, które samodzielnie rozwiązujesz, teraz powinny Ci one nie sprawić żadnych trudności.


tumor
postów: 8070
2014-02-01 22:19:55

naimad21 - "Ja jestem maturzystom z poprzedniego" oznacza, że z polskiego nie miałeś 98% :)

exevan - Jeśli chcesz się samodzielnie nauczyć do maja 2014, to nie wróżę powodzenia. Bowiem:
a) materiału trochę jest
b) samodzielnie trzeba umieć się uczyć
c) do matury rozszerzonej potrzeba trochę kreatywności (zadania tak naprawdę nie wymagają szczególnie większej wiedzy niż te z podstawowej, ale wymagają pewnej bystrości w zastosowaniu tej wiedzy)
d) jest mało czasu
e) na razie nie umiesz zrobić żadnego zadania. Piszesz, że sobie z liczbami radzisz lepiej, ale jednak nie zrobisz. A wiele z tych zadań da się zrobić na chłopski rozum, kombinowaniem. To jest ważna umiejętność, która wynika z naturalnego talentu albo zostaje wypracowana. Talent niekoniecznie masz, a samemu wypracować zdolność kreatywnego rozwiązywania zadań, w krótkim czasie...

Jeśli masz czas, to siądź do nauki. Jakieś szanse zawsze są. Tak naprawdę matematyka w liceum to niewiele godzin. Gdybyś siedział każdego dnia po kilka, to byś zdążył przerobić całość. Tylko komuś bez wprawy mózg się przegrzewa szybciej, raczej nikt nie wytrzymuje kilku godzin matematyki dziennie, jeśli go ona nie interesuje. :)


naimad21
postów: 380
2014-02-01 22:33:47

tumor - no niestety z polskiego tak dobrze już mi nie poszło ;)

Jeśli chodzi o materiał z matury z matematyki, to jest on coraz łatwiejszy, znam osoby, które przez trzy lata miały matematyke podstawową, po czym stwierdzili, że jednak wybiorą się na politechnike i w te 3/4 miesiące potrafili się nauczyć na 60/70%, zadania co roku sa tak podobne, że czasem wystarczy dobrze przeanalizować arkusze z poprzednich lat. Fakt faktem, że wyjdzie to na pewno w późniejszym okresie na studiach technicznych, ale na razie kolega ma inny problem ;)


exevan
postów: 5
2014-02-01 23:33:16

Dzięki za informacje. Powiem tylko tyle, że z matematyki nie chcę mieć aż tak dużo procent ^^ Wystarczyło by w zupełności 60-70%. No i może źle się też wyraziłem, że nie potrafię zrobić ani jednego zadania. Potrafię. Gorzej jest z rozpoczęciem zadania. Bo jak już ktoś rozpocznie albo naprowadzi choć trochę to dalej to już zwykle proste. Dzięki wam za dobre rady.


exevan
postów: 5
2014-02-01 23:50:49

Patrzę teraz na maturę z maja 2012 no i powiem że te pierwsze zadania nie są aż takie straszne. Najbardziej nie umiem tych zadań gdzie jest: "Uzasadnij", albo "Wykaż" oraz wykresów.

strony: 1 2

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj