logowanie

matematyka » forum » matematyka » temat

Solidna powtórka z matematyki

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorWiadomość

balkon16
postów: 1
2014-06-22 11:42:09

Witam.

Zastanawiałem się nad zmianą kierunku studiów na matematykę na UW. Maturę zdawałem rok temu, matematyka rozszerzona pykła na 86%, jednak mam wrażenie, że przez rok studiów zapomniałem wiele materiału z liceum. Miałem analizę i algebrę na I semestrze (okrojony materiał), a na II statystykę (głównie opisowa).

Stąd moje pytanie, czy jeżeli zdecydowałbym się na matematykę na UW, z jakich książek miałbym korzystać przez wakację, aby porządnie odświeżyć wiedzę z liceum?

Pozdrawiam.



tumor
postów: 8070
2014-06-22 22:15:53

Wiedza z liceum jest zasadniczo bezwartościowa. To znaczy trzeba wiedzieć, co to sinus jest i umieć potęgować, ale matematyka akademicka to inne podejście do matematyki (chyba wiesz, skoro miałeś analizę i algebrę).
Wszelkie potrzebne definicje na studiach się podaje. Problem z absolwentami liceów jest taki, że nie myślą i gdy przyjdą na uniwersytet, to chcą tam mieć dalej liceum, a mózgownicą nie ruszać.

Żaden podręcznik nie nauczy myśleć. Myśleć trzeba samemu w kontakcie z problemami. Zrobienie matur rozszerzonych będzie sensownym treningiem.

Wiedza potrzebna do zrobienia tych matur, jeśli jej nie masz, jest do zdobycia gdziekolwiek. Dowolny podręcznik na poziomie rozszerzonym, internet. To bez znaczenia. Nie marnuj pieniędzy, bo wystarczające książki kupisz po 5 zł. Znaczenie ma, ile ciekawych zadań rozwiążesz samodzielnie, wyszukując dla nich rozwiązanie mózgiem, a nie ucząc się schematycznego rozwiązywania z podręczników.

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj