logowanie

matematyka » forum » matematyka » temat

Uklad rownan

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorWiadomość

1963
postów: 1
2014-11-01 13:14:07

czesc wszystkim uzytkownikom
ja osobiscie nie mam z matematyka wiele do czynienia
i mimo to mam problem (corka)
moze ktos z tego forum wybawi mnie z opresji
problem
mamy uklad rownan
jedno rownanie jest row.pierwszego stopnia
a drugie row. jest row.drugiego stopnia
uklad ma dwa rozwiazania ok. nasz problem polega na tym, ze
jedno z tych rozwiazan jest po prostu nielogiczne to tak jak bym
twierdzil, ze 1litr wody nie zmiesci sie w beczce o poj.300l
co z tym fantem zrobic. Moje pytanie
czy moge to rozwiazanie jako nierozsadne po prostu wykluczyc
i drugie rozwiazanie potraktowac jako rozw.ostateczne?
z gory dziekuje za pomoc



tumor
postów: 8070
2014-11-01 14:01:58

Tak. Gdy się rozwiązuje układ równań, można odrzucić część jego wyników.

Zapisując układ równań warto od razu przemyśleć założenia dotyczące rozwiązania. Na przykład gdy chcemy w geometrii wyliczać długość jakiegoś odcinka, to wiemy, że będzie to długość dodatnia. Czyli przyjmiemy założenie $x>0$, a po rozwiązaniu układu odrzucimy wszystkie rozwiązania, w których $x$ tego założenia nie będzie spełniać.

Podobnie dodatnie będą ceny produktów w sklepie czy czas jazdy pociągu ze stacji A do stacji B. W takich przypadkach z życia wziętych przyjmuje się dodatkowe założenia i odrzuca rozwiązania, które tych założeń nie spełniają.

----

No i możesz tu wpisać zadanie i rozwiązanie, to ktoś oceni, czy wszystko jest ok.


lwg
postów: 28
2014-12-06 06:26:13

Nie ma rozwiązań, które założeń nie spełniają. Istnieją definicje rozwiązań: układu, równania, nierówności, ... .
Definicja (jednoznaczne określenie), to zwięzłe wyłuszczenie ' treści pojęcia lub treści nazwy lub treści symbolu' (definiendum) - czyli ścisłe objaśnienie znaczenia wyrazu poprzez ustalenie zawartosći takich treści tego wyrazu za pomocą precyzyjnie dobranych znanych 'pojęć pierwotnych i pojęć określonych poprzednio w systematycznym wykładzie danej teorii' (definiens-człon definiujący), aby znaczenie definiendum (członu zdefiniowanego) było jednoznaczne.

W definicji -"kolokacja: związek wyrazów, którego znaczenie wynika ze znaczenia jego składników." [1]


[1] http://pl.wiktionary.../wiki/kolokacja

http://lwgula.pl.tl/



strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj