logowanie

matematyka » forum » matematyka » temat

Przygotowanie do matury rozszerzonej

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorWiadomość

greenhorn
postów: 2
2016-10-23 11:00:59

Witam. Za 27 tygodni matura, mam zamiar napisać również matematykę rozszerzoną. Jestem w 4 kl. technikum, miałem matematykę rozszerzoną od 2 klasy, ale mój stosunek do niej był trochę olewający. Podstawy rozszerzenia zapewne znam, ale przez te 27 tygodni chcę powtórzyć cały materiał z 2 i 3 klasy i przygotować się porządnie do matury. Mam zamiar na matematykę poświęcić około 8h tygodniowo. I tutaj nasuwają się 3 pytania:

1. W jaki sposób zorganizować powtórki? Iść lekcjami po kolei, czy w inny sposób?
2. Czy zbiór Kiełbasy do powtórki z rozszerzenia jest dobry?
3. Są realne szanse, abym zdążył powtórzyć wszystko w te około 6 miesięcy i zdał maturę rozszerzoną na mniej więcej 60-70%? Z podstawą raczej nie mam problemów.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.


tumor
postów: 8070
2016-10-23 17:24:49

1. W matmie pewne rzeczy wynikają z innych. Jest bez sensu, gdy się najpierw robi wnioski, a dopiero potem podstawy, z których zostały wyprowadzone.

Jednocześnie jednak po drodze można czasem iść różnymi drogami. Różne podręczniki stosują różną kolejność, ale podstawowym wymogiem jest, by była racjonalna. Proponuję iść tym torem. Wziąć dowolny podręcznik z zadaniami podstawa+rozszerzenie, robić tylko po 2 ostatnie przykłady z każdego zadania na podstawę i wszystkie przykłady z zadań na rozszerzenie.

2. Zawsze polecam stare zbiory, z lat osiemdziesiątych i wczesnych dziewięćdziesiątych. Oprócz tego zadania z matur rozszerzonych po roku 2004. Stare zadania są różnorodne, a zrobienie wielu z nich nie przygotowuje do dokładnie takich samych zadań na maturze (bo nie będzie takich samych zadań), ale uczy myśleć. Wiele starych zadań wymaga więcej samodzielności niż podstawowe zadania współczesne, a samodzielnego myślenia ludziom przede wszystkim brakuje.
Nic nie mam do Kiełbasy, ale zbytnie skupianie się na schematach maturalnych jest zawsze złe, im więcej różnorodnych zadań się robi, tym lepiej (może jakieś zadania z olimpiad?)

3. Myślenie jest podstawową różnicą między maturą podstawową i rozszerzoną. Jeśli dobrze rozumiesz podstawy, to prawie nie potrzebujesz poznawać nowej wiedzy do rozszerzonej. Kłopot w "dobrze rozumieć". Wielu uczniów umie rozwiązać zadania z podstawowej matury bez ich zrozumienia. To im nie daje nic na maturze rozszerzonej.
Sama ilość wiedzy między maturą podstawową i rozszerzoną to parę godzin objaśnień i już. Da się spokojnie o tym opowiedzieć w jeden dzień. Natomiast nie oznacza to, że po jednym dniu ktoś staje się zdolny do rozwiązywania zadań.

Zadania na rozszerzenie łączą wiedzę z kilku działów matematyki, na podstawie praktycznie tego nie ma. Zadanie z wielomianem rozwiązuje się jak z wielomianem, a zadania z trygonometrią wymagają tylko paru wzorów z trygonometrii. Natomiast zadanie na maturze rozszerzonej niekoniecznie krzyczy od razu, jakim sposobem należy je rozwiązać. To jest kwestia samodzielnej analizy problemu. Trudno tego nauczyć. Wynik z matury podstawowej nie mówi, czy ktoś będzie w stanie.

Jeśli chodzi o sam czas, to na powtórzenie na głos całego materiału 8h może by mi nie starczyło, ale 16 na pewno (z dowodami). Czyli gdybyś nie miał przestojów i wolnego chwytania, to starczą 2 tygodnie w Twoim tempie + umiejętność samodzielnego kombinowania. Jeśli jednak olewałeś matmę, to prawdopodobnie będziesz mieć przestoje, które ten czas znacznie wydłużą. Proponuję nie schodzić poniżej 8h tygodniowo, jeśli chcesz zdążyć. Przy tym większość z tych 8h niech jest rozwiązywaniem nietypowych zadań, gdy nie znasz z góry metody ich rozwiązania. Gdy z góry znasz metodę rozwiązania zadania (bo np poszukałeś podobnego, a teraz po prostu zmieniasz dane), to uczysz się minimalnie.


greenhorn
postów: 2
2016-10-23 18:34:30

Dzięki za odpowiedź. Też nie lubię uczyć się schematów, lecz chęć uzyskania w miarę dobrego wyniku z tej matury zmusza mnie do tego, aby przygotować się przez te pół roku właśnie głównie pod kątem matury, a sporo ludzi potwierdza, że zadanka są dość schematyczne.

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj