logowanie

matematyka » forum » matematyka » temat

Wymyśliłem sposób na generowanie liczb pierwszych!!!!

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorWiadomość

masa
postów: 2
2016-11-16 23:34:49

Cześć,

Temat to nie żart. Sposób może nie jest tak doskonały jak bym chciał i nie wymyśliłem wzoru na n-tą liczbę pierwszą, ale!!!! Zauważyłem, że mając liczby pierwsze od 0 do N można wygenerować liczby pierwsze do 5N jak również to, że liczby pierwsze generują się w pewien sposób rekurencyjnie i można je indeksować, co z tym powinienem zrobić? Napisać, oddać komuś na uczelni, czy co?


tumor
postów: 8070
2016-11-17 08:56:45

Znane są wzory pozwalające generować kolejną liczbę pierwszą. Problem polega na tym, że potrzeba możliwości generowania dużej liczby pierwszej. Twój sposób tego nie umożliwi, skoro wymaga znajomości wcześniejszych liczb pierwszych, trudno przypuszczać, by ktoś zainteresowany tysiąccyfrową liczbą pierwszą wyznaczał wszystkie od niej mniejsze (czy choć te mające 999 cyfr i mniej).

Powinieneś:
- sprawdzić 708 razy, czy Twój dowód nie zawiera błędów
- sprawdzić w czasopismach matematycznych (dostęp z biblioteki uczelni), czy na pewno jesteś pierwszy ze swoją formułą (zgaduję, że nie)
- jeśli nikt na to wcześniej nie wpadł i masz pewność, że nie popełniłeś błędu, to możesz pytać, czy Ci ktoś zarekomenduje do publikacji.




masa
postów: 2
2016-11-17 12:01:27

no niestety... chociaż to zabrzmi tak jak bym nic ciekawego nie wymyślił - żeby wygenerować którąś z kolei liczbę pierwszą trzeba znać mniejsze... no bo generują się rekurencyjnie... Wymyśliłem wzór na zliczanie liczb pierwszych do liczby N, ale on też wymaga znajomości liczb pierwszych i najmniejszych liczb pierwszych, przez które się dzielą liczby nie będące liczbami pierwszymi

czyli tak jakby wniosek jest taki, że nie da się badać liczb pierwszych nie znając ich wartości ;)


tumor
postów: 8070
2016-11-18 10:39:11

O, dużo ciekawych twierdzeń o liczbach pierwszych udowodniono. Literatura jest bogata, bo ludzie od teorii liczb ciągle walczą. Zorientuj się w aktualnym stanie badań szperając w prasie specjalistycznej albo choć w nowych książkach (choć i stare podręczniki z teorii liczb dają ciekawe twierdzenia)


rzezbiarz
postów: 4
2016-11-27 10:38:17

Masa, tak jak napisał Timor jest wiele gorszych lub lepszych wzorów na określanie, generowanie liczb pierwszych. Ja też mam kilka pomysłów ale tak jak pisał Timor są w gruncie rzeczy nie praktyczne a przynajmniej wymagają dużej ilości pamięci lub szybkości procesora.

PS. Jak się skusisz do może pomoże Tobie mój "problem kaletnika"
Pozdr.


nk_1
postów: 14
2017-07-17 14:18:46

Jest pewien sposób poszukiwania liczb pierwszych oparty na eliminacji. W Excelu można stworzyć tabelkę z liczbami naturalnymi. Pierwsza kolumna i pierwszy wiersz to dane wejściowe dla funkcji obliczającej dane w pozostałych komórkach tabeli exel. Funkcja generuje liczby złożone nigdy liczby pierwsze. Tak utworzoną tabela jest podstawą algorytmu (napisanego jako makro w exelu) o ilości iteracji pierwiastek z (×-c) dzielony przez 3 (gdzie c to reszta dzielenia z przez 3). Dodatkowo algorytm daje informację o rozmieszczeniu liczb pierwszych wokół liczby x. Zaletą algorytmu jest 100% identyfikacja liczby pierwszej oraz możliwość realizacji podziału obliczeń (tzw. rozproszone przetwarzanie). W tej chwili jestem na etapie zwiększenia wielkości liczb naturalnych tj. napisanie algorytmu w c++.

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj