logowanie

matematyka » forum » matematyka » temat

Optyczna wielkość z odległości

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorWiadomość

n0carz
postów: 2
2017-07-27 01:47:18

Witam.

Proszę o podpowiedź bo nie wiem jak ugryźć problem obliczenia optycznej wielkości przedmiotu.

Wyjaśniam o co mi chodzi dokładniej.
Zajmuje się projektowanie graficznym i chce wiedzieć z jakiej odległości grafika na np. banerze będzie czytelna. Załóżmy, że mam baner o wymiarach 1x1m i patrzę na niego z odległości 10m jaka będzie jego optyczna wielkość.

Pewnie banalne pytanie ale jakoś nie potrafię sobie z nim poradzić:/

Z góry dziękuje za wszelką pomoc.


tumor
postów: 8070
2017-07-28 17:09:21

Chodzi o rozmiary kątowe.

Jeśli wyobrazisz sobie okrąg o promieniu $10m$, w którego środku stoisz, to jego długość wynosi $20\pi m \approx 31,83m$ Obiekt metrowy będzie zajmował zatem nieco więcej niż 1/32 tego okręgu.

Gdy chodzi o czytelność, to ma znaczenie kątowa rozdzielczość ludzkiego oka.

To, co nazywasz "optyczną wielkością" oznacza właśnie, jaką część pola widzenia zajmuje obiekt, czyli jest to pytanie o rozmiary kątowe.


n0carz
postów: 2
2017-07-29 01:21:17

Dzięki wielkie za odpowiedź.

A teraz jeśli można wyjaśnij mi łopatologicznie jak można zastosować wiedzę z rozmiarów kątowych w praktyce :)

Jak mam wyliczyć jaką część pola widzenia będzie zajmował obiekt 1x1m, oddalony o 10m by można było zasymulować to na monitorze - skalując projekt do odpowiedniej wielkości tak by zajmował takie pole widzenie jaką miał by zajmować pełnowymiarowy realny obiekt z 10m?

Rozumiem, że odpowiedź może być dość względna i pewnie zależy od kilku czynników (chodź by nawet od tej w jakiej odległości od siebie mam monitor), ale przynajmniej by móc w miarę pewnie stwierdzić "TAK, to będzie widoczne z tej odległości" lub "NIE, przy tej wielkości grafika będzie nieczytelna" itd..
Czy w ogóle coś takiego da się zrobić?

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj