logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - szkoła podstawowa » zadanie

Inne, zadanie nr 41

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

aliman29
postów: 289
2010-05-11 15:14:56

Król Sztam jest surowym władcą. Jego ulubioną karą jest zsyłanie ludzi do więzienia na pustyni.Nie ma tam ogrodzenia , więzień może więc swobodnie spacerować, ale każdy może mieć przy sobie zapas jedzenia i wody jedynie na 3 dni. Na pustyni, aby przeżyć trzeba mieć prowiant na każdy spędzony na niej dzień.
[i]Gdyby najbliższa oaza była odległa od więzienia o 4 dni drogi, można by uciec stamtąd w następujący sposób. Wziąć jedzenie na trzy dni, maszerować jeden dzień w kierunku oazy, zostawić jednodniowy zapas pożywienia i wrócić do więzienia. Znowu zabrać prowiant na 3 dni, iść przez 1 dzień w kierunku oazy(czyli do miejsca , w którym jest schowane jedzenie). Wziąć pozostawione zapasy (znów jest do dyspozycji pożywienie na 3 dni) i udać się dalej. Taka ucieczka zajęłaby 6 dni.

Jak długo trwałaby ucieczka, gdyby oaza była odległa o 5 dni drogi od więzienia ?


jarah
postów: 448
2010-05-11 21:13:54

W odleglosci 1 dnia drogi od wiezienia trzeba zgromadzic zapas na 2 dni. Zatem 2 dni aby zostawic w odleglosci 1 dnia drogi od wiezienia zapas na 1 dzien. Powtorzenie tej operacji nastepne 2 dni. Wreszcie ucieczka 1 dzien do ''magazynu'', podjecie zapasow na 2 dni, razem dysponujemy prowiantem na 4 dni wiec wystarczy nam go az do oazy. Ucieczka zajmie zatem 2+2+5, czyli 9 dni.

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj

© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj