logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Algebra, zadanie nr 1093

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

orbitmints
postów: 1
2013-02-13 13:20:25

dany jest zbiór A={abc} Niech X oznacza rodzinę wszystkich podzbiorów zbioru A. Dana jest relacja P $\subset$ X x X określona nastepująca
$\wedge$ (x1,x2$\in$ X ) x1Px2 $\iff$ x1$\subset$x2
Zbadaj własność relacji P.
Bardzo proszę o pomoc !! :(

odp. to zwrotna, quasisymetryczna,przechodnia, ale niestety nie wiem jak do tego dojść


tumor
postów: 8070
2013-02-13 14:05:59

Proponuję zacząć od czytania wykładów. Wszystko jest opisane jasno i przejrzyście. Możesz sięgnąć do licznych książek na temat. (Guzicki, Zakrzewski albo Rasiowa, z takich podręczników najnajoczywistszych - dla matematyków. A że nie możesz studiować matematyki, to pewnie masz polecaną inną literaturę). Jeśli chcesz zdać udając, że umiesz, to oczywiście pomiń ten krok i spisz odpowiedź:

$A={a,b,c}$ (raczej z przecinkami. Jeśli zbiór jest jednoelementowy i ma być bez przecinków, to mnie popraw)

$X=P(A)$

a) jest zwrotna, bo dla każdego zbioru $C$ jest prawdą $C\subset C$
b) nie jest symetryczna, bo na przykład $\emptyset \subset \{a\}$ ale nieprawda, że $\{a\}\subset \emptyset$
Jeśli jednak $x,y\in P(A)$, $x\subset y$ oraz $y\subset x$, to $x=y$. Ja mówię, że relacja jest (słabo) antysymetryczna. Być może autor to samo nazywa quasi symetryczną, sprawdź definicję.

c) jest przechodnia, oczywiście. Podzbiór podzbioru jest także podzbiorem.

Z powyższego wniosek, że relacja jest częściowym porządkiem.

d) nie jest spójna, bo $\{a\}$ i $\{b\}$ są nieporównywalne.
e) nie jest przeciwzwrotna, bo jest niepusta i zwrotna. Nie jest asymetryczna, bo jest niepusta i zwrotna.

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj