logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Topologia, zadanie nr 1109

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

mat12
postów: 221
2013-02-15 17:15:19

W zbiorze $\mathbb{R}$ definiujemy topologię $\tau$ w następujący sposób:
$A\in \tau \iff 1\notin A$ lub $\mathbb{R}\backslash A$ jest co najwyżej przeliczalny
A.Czy {$2k : k \in \mathbb{Z}$}$\in \tau \cap \sigma$?(czyli czy jest zb.otwarto-domkniętym)
B.Czy $(\mathbb{R},\tau)$ jest przestrzenią Hausdorffa?
C.Czy $(\mathbb{R},\tau)$ jest zwarta?
D.Czy $(\mathbb{R},\tau)$ jest spójna?

odpowiedzi to:
A.tak
B.tak
C.nie
D.nie

A.
ten zbiór jest otwarty bo 1 nie należy do niego ($\frac{1}{2}\notin \mathbb{Z}$) a domkniętość będzie wynikała z tego że ten zbiór jest co najwyżej przeliczalny???
B.
Przestrzeń topologiczna $(X,\tau)$ jest przestrzenią Hausdorffa, jeśli dwa różne punkty tej przestrzeni posiadają otoczenia rozłączne.
C.
Przestrzeń topologiczna $(X,\tau)$ naz.przestrzenią zwartą, jeśli $(X,\tau)$ jest przestrzenią Hausdorffa i każde pokrycie otwarte przestrzeni X ma podpokrycie skończone.
D.
Przestrzeń topologiczna $(X,\tau)$ naz.przestrzenią spójną, jeśli X nie da się zapisać jako suma dwóch zbiorów otwartych,niepustych i rozłącznych.


tumor
postów: 8070
2013-02-15 17:43:31

A.
Dokładnie tak jak piszesz.

B.
Napisałaś definicję, teraz skorzystaj. Zbiory otwarte to te, które nie zawierają jedynki lub te, które mają przeliczalne dopełnienie. Oczywiście te drugie są "duże".

Weźmy $x,y\in R$. Ale niech $x\neq y$, $x\neq 1$ i $y\neq 1$. Na początek rozważymy co się dzieje poza $1$, bo jedynka jest wyróżniona w tej przestrzeni i może się zachowywać dziwnie.
Pomyśl, jakie są NAJMNIEJSZE (jakie umiesz podać) zbiory otwarte zawierające $x$ i $y$. Bo im są mniejsze (w jakimś niekoniecznie ścisłym sensie) tym łatwiej trafić na to, że są rozłączne.

Tutaj zbiory $\{x\}$ i $\{y\}$ są otwarte rozłączne, czyli bardzo łatwo!.

Teraz niech $x=1\neq y$.
Wiemy już, że $\{y\}$ jest otwarty. Pozostaje tylko znaleźć zbiór $U$ rozłączny z $\{y\}$, otwarty i zawierający $x=1$. Oczywiście skoro $x=1$, to zbiór ten spełniać musi warunek $R\backslash U$ najwyżej przeliczalny.
Ale wymyślić go prosto. Na przykład $U=R\backslash \{y\}$ jest odpowiednim zbiorem (można było odjąć więcej punktów, ale nie trzeba).

D. Zauważ, że zupełnie przypadkiem zbiory $\{y\}$ i $R\backslash \{y\}$ dla $y\neq 1$ wyszły nie tylko otwarte, niepuste, rozłączne, ale i sumujące się do $R$. Niespójność wyszła, choć się nie starałem. Te zadania są tak urobione, żeby było łatwo. :)




tumor
postów: 8070
2013-02-15 17:53:51

C. No i zwartość. Popatrz tak. Szukasz jakiegoś dużego pokrycia, ale złożonego z "małych" (znów niekoniecznie ściśle) zbiorów, żeby się ich nie dało wyrzucać, bo powstaną "dziury" w pokryciu.

Tu już wiesz, że jeśli $x\neq 1$, to zbiory $\{x\}$ są otwarte. Tak można pokryć $R\backslash \{1\}$, czyli niestety nie wszystko.

Trzeba dodać jeszcze jeden zbiór otwarty zawierający $1$, ale właśnie jak najmniejszy, żeby nie przykryć nim zbyt wiele.
Moglibyśmy wziąć całe $R$, moglibyśmy $R$ bez zbioru skończonego, ale najmniejszy będzie $R$ bez zbioru przeliczalnego nieskończonego. I taki najmniejszy weźmiemy, na przykład
$R\backslash Q$.
Do tego dodamy wszystkie $\{x\}$ dla $x\in Q$.
Takie pokrycie otwarte jest nieskończone. Zbiory tego pokrycia są rozłączne, czyli żadnego nie możemy usunąć. Czyli nie da się wybrać podpokrycia skończonego. Nie jest zwarta.

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj