logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Algebra, zadanie nr 113

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

grabos
postów: 51
2011-03-21 18:15:59


Gra roku. Gracie na wstędze z polami ponumerowanymi 0, 1, 2, 3, ; . Liczba pól jest nieograniczona. Dysponujecie nieograniczoną liczbą żetonów. Każde pole może zawierać nieograniczoną liczbę żetonów. Na starcie jest tylko jeden żeton na wstędze, umieszczony na polu o numerze 1.
Są możliwe dwa rodzaje ruchów:
• albo zdejmujecie ze wstęgi jeden żeton z wybranego pola (nie położony jednak na polu numer 0), a na dwa pola, które są do niego przyległe, kładziecie po jednym żetonie (jeden żeton znika ze wstęgi, dwa żetony pojawiają się),
• albo wybieracie pole, do którego (obustronnie) przylegają pola, na których znajduje się (na każdym z nich) co najmniej jeden żeton i wtedy zdejmujecie po jednym żetonie z pól przyległych i kładziecie jeden żeton na wybrane pole (dwa żetony znikają ze wstęgi, jeden żeton pojawia się).
Wygrywacie, gdy na wstędze jest tylko jeden żeton i to na polu o numerze 2011. W ilu ruchach, co najmniej, możecie wygrać? Odpowiedzieć 0 jeśli uważacie, że jest to niemożliwe.
; albo wybieracie pole, do którego (obustronnie) przylegają pola, na których znajduje się (na każdym z nich) co najmniej jeden żeton i wtedy zdejmujecie po jednym żetonie z pól przyległych i kładziecie jeden żeton na wybrane pole (dwa żetony znikają ze wstęgi, jeden żeton pojawia się).
Wygrywacie, gdy na wstędze jest tylko jeden żeton i to na polu o numerze 2011. W ilu ruchach, co najmniej, możecie wygrać? Odpowiedzieć 0 jeśli uważacie, że jest to niemożliwe.


strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj

© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj