logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Analiza matematyczna, zadanie nr 1336

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

gibon4
postów: 3
2013-05-19 10:23:59

Witam.Korzystając z reguły de'Hospitala rozwiąż zadanie

\lim_{x \to 0}3-3cos3x\2x^{2}

Jeśli ktoś sie doczyta z tego co tu widac to proszę o rozwiazanie tego przykładu. 3-3cos3x -licznik 2x kwadrat w mianowniku.Napisałbym swoje rozwiązanie ale nie wiem jak tu uzywac kresek ułamkowych i innyc znaków. Pozdr.


tumor
postów: 8070
2013-05-19 17:55:03

$ \lim_{x \to 0}3-3cos3x\2x^{2}$

Słowem "witam" wita się gości u siebie.

"H" należy znaleźć między "G" a "J" i nacisnąć, wtedy można napisać "innych". Trzymanie prawego przycisku "alt" przy naciskaniu zxcnlsaeo umożliwia uzyskanie żźćńłśąęó.

Dzielenie zapisujemy od biedy $/$, ale nie $\backslash$.

Żeby użyć "kresek ułamkowych" trzeba KLIKNĄĆ ułamek w przyciskach po lewej. W tym ułamku "a" jest w liczniku, ale jakiś perfidny, złośliwy, perwersyjny, szalony informatyk sprawił, że właśnie to, co wpiszesz zamiast "a", będzie w liczniku. Taka pułapka, podobno tylko 3% ludzi sobie z nią radzi.

Niektóre klawiatury umożliwiają wpisanie przecinka.

Aby rozwiązać przykład metodą de l'Hospitala należy uczyć się matematyki jeszcze jakieś 8-12 lat po opanowaniu kolejności wykonywania działań, tylko nieliczni poznają pochodne szybciej. Zgadnij, czemu piszę o kolejności wykonywania działań.

A mimo to się doczytałem, wyjdzie $\lim_{x \to 0}\frac{9sin3x}{4x}=\frac{27}{4}$

PS. Wyobraź sobie studenta, który na temat kolejności wykonywania działań wie nie mniej niż dzieci w podstawówce. Stara się pisać po polsku, poświęca chwilę na opanowanie nowych dla siebie technologii i przede wszystkim zadania, które ma robić sam i za które go ocenią, robi sam. I powiedz mi, czemu zajmujesz mu miejsce na uczelni.



gibon4
postów: 3
2013-05-19 18:33:08

Witam ponownie.Na początku dziękuję Ci za kilka bardzo cennych uwag.Widzę,że jesteś bardzo drobiazgowy i nic nie umknie twojej uwadze.Wyobraź sobie,że matematyki uczyłem się ponad 20 lat temu i wszystko o czym tu piszesz pamiętam.Klawiaturą też umiem się posługiwać(może za wyjątkiem ułamka gdyż nie był mi jeszcze potrzebny). Każdy błąd który wytykasz wynikał z pośpiechu.Nie miałem z kim skonsultować powyższego przykładu,stąd owe forum.

Ps.Zdania pytające na końcu zakańczamy znakiem ?


tumor
postów: 8070
2013-05-19 22:07:00

Pytania zależne kończymy tak, jak kończyć się powinno zdanie nadrzędne. Tu - rozkazujące. Zatem poprawny jest wykrzyknik lub kropka. Odpowiednio do moich emocji przy pisaniu będzie to kropka.

W rodzaju nijakim "owo forum". Napisanie "to" byłoby oszczędnością czasu, a przede wszystkim oszczędziłbyś czytelnikowi kiepskiej współczesnej maniery błędnego wklejania słowa "ów" w potoczne zdania.

Napisanie ukośnika prawego trwa dłużej niż lewego? Dopisanie miernej próby znalezienia u mnie błędu (robię przecież błędy, nie trzeba ich zmyślać :P) trwa krócej, niż stworzenie posta z polskimi znakami diakrytycznymi i poprawną interpunkcją? Za szybko ze zwykłego lenistwa, przerywanego drobnym atakiem dumy, przeszlibyśmy na świadome, intencjonalne świadczenie nieprawdy, zastanów się, czy to jest cel twojej obrony.

Właśnie ułamek był potrzebny, by przykład zapisać poprawnie. Chcesz może niepoprawnych odpowiedzi? Będę je myślał poprawnie, a potem uznam, że nie ma potrzeby, żebym jeszcze je poprawnie zapisywał. Taką moglibyśmy mieć umowę. Będziesz się dowolnie szybko - jak tylko chcesz - domyślał, co ja mam na myśli, gdy piszę zupełne bzdury. Zignoruję przeróżne zasady (a przynajmniej będzie prawdą, że je pamiętam), żebyśmy się mogli zastanowić, któremu z nas potrzebna jest poprawność, gdy to ty prosisz na forum o odpowiedź do zadania.
Kolejnych błędów stylistycznych i interpunkcyjnych nawet nie wymieniam, z pewnością znasz zasady, tylko zyskujesz jakiś tajemniczy czas zastanawiając się, jak ich nie stosować. Na "owym" forum, choć jest matematyczne, bardziej potrzebne pozostaje bronić swej dumy niż mieć choć najlżejsze tej dumy uzasadnienie we własnej poprawności. Taka polityka w odpowiednio małej skali. A nawet z polityków się śmieją, gdy któryś pisze w ten sposób.

Bardzo wyraźnie napisałeś granicę
$\lim_{x \to 0}(3-\frac{3cos3x}{2x^2})=-\infty$
i od teraz poprzestanę na rozwiązaniu tego, co piszesz, a ty się domyślaj. ;) Gimnazjum to nie tylko budynek czy etap edukacji. Metaforycznie to także styl myślenia ucznia, który stosuje konwencjonalną wymówkę, śmieszną dla nauczyciela przez oczywistą fałszywość i nużące wręcz zużycie. Doskonałe chwytanie się za głowę, perfekcyjne "mam to na końcu języka", znakomite "tak, pamiętam, przerabialiśmy to w szkole" i "było coś takiego". Całe godziny gimnazjalizmów tego rodzaju możesz pooglądać w internecie, ostatnio bardzo modne są filmy z odpytywania uczniów i absolwentów, bo strasznie łatwe stało się ich ośmieszenie.
Może zapamiętaj, że żywy nauczyciel rozpoznaje te wymówki szybciej, niż wybierzesz, którą stosować. I jeszcze, że 20 lat to w twoim przypadku ogromny staż trwania w błędzie. Nawet jeśli dogonisz ekspertów i będziesz trwał w błędzie czterdzieści wieków, to będzie tylko błąd. ;)

Ubawiłem się. Polecam się na przyszłość do zadaniowych konsultacji.

Wiadomość była modyfikowana 2013-05-19 22:07:29 przez tumor

gibon4
postów: 3
2013-05-20 06:44:11

Proponowałbym jeszcze forum filozoficzne.


irena
postów: 2636
2013-05-20 10:31:21

$\lim_{x\to0}\frac{3-3cos3x}{2x^2}=\lim_{x\to0}\frac{9sin3x}{4x}=\lim_{x\to0}\frac{27cos3x}{4}=\frac{27}{4}$


zorro
postów: 106
2013-05-22 06:10:45

Gibon4 - nie obrażaj Tumora. Wiem, że post, który otrzymałeś jest ostry, ale zrozum, że rozwiązywanie zadań wymaga nieco czasu, uwagi i dokładności. Dlatego ładnie jest samemu poświęcić choć minimum czasu, aby zadanie zapisać POPRAWNIE. Nie żadne "skany" czy "domysły". Takie tu obowiązują zasady.
Osobiście dziwię się, że masz problemy z tak prostym zadaniem. Jeśli nie rozumiesz tego twierdzenia to napisz, że nie wiesz, a otrzymasz pomoc. Radziłbym jednak najpierw po prostu otworzyć podręcznik do analizy matematycznej i poczytać. Często są tam przykłady.
Tak czy siak MINIMUM wymagane to poprawne stosowanie "LaTeX" przy formułowaniu zadań.
Proszę też starać się nie traktować forum jak "maszynki do rozwiązywania prac domowych".


strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj