logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Matematyka dyskretna, zadanie nr 1624

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

ememensa
postów: 7
2013-10-28 13:37:39

zadanie brzmi:
niech a_n oznacza liczbe n-elementowych ciagow zlozonych z zer i jedynek, takich ze nie ma w nich trzech jednakowych elementow kolo siebie. trzeba pokazac, ze a_n = a_n-1 + a_n-2 dla n>=5
(podpowiedz: mozna rozpatrzyc 4 przypadki ciagi konczace sie na 00, 01, 10, 11) i trzeba dla nich znalezc rekurencje - jak?

pomóżcie, błagam.


tumor
postów: 8070
2013-10-28 17:06:10

$ a_1=2$
$a_2=4$

Zauważ, że ciągi 00 i 11 (czyli 2 ciągi) można przedłużyć na jeden sposób (do 001 i do 110), natomiast ciągi 01 i 10 można przedłużyć na dwa sposoby.

Zatem $a_3=6=a_2+a^3$

Podobnie gdy już mamy ciągi 001, 010, 011, 100, 101, 110, to każdy z nich można przedłużyć o cyfrę różną od ostatniej (otrzymamy zatem $a_3$ nowych ciągów 4-wyrazowych), a dodatkowo niektóre (te zakończone dwiema różnymi cyframi) można przedłużyć także o kopię ostatniej cyfry. Tych zakończonych dwiema różnymi cyframi jest $a_2$ (gdyż powstają one z ciągów dwuwyrazowych przez dodanie na trzecim miejscu cyfry różnej od cyfry na miejscu drugim).

Indukcyjnie to samo mamy założone dla $n-1$ i robimy dla $n$.
Mając $a_{n-1}$ ciągów n-1-wyrazowych i tworząc ciągi n-wyrazowe, możemy każdy z $a_{n-1}$ ciągów przedłużyć o cyfrę różną niż stała na miejscu ostatnim, natomiast mamy $a_{n-2}$ ciągi o wyrazach, w których na dwóch ostatnich miejscach są różne cyfry, te możemy przedłużyć także powtarzając ostatnią cyfrę.
Więc $a_n=a_{n-1}+a_{n-2}$


----

Tu pominąłem założenie $n\ge 5$, bo nie jest istotne, wystarczy $n\ge 3$.
Idea rozumowania przy zmianie punktu startowego zupełnie się nie zmieni, ja robiłem dla krótszych ciągów, żeby było ich mniej i można je było pisać w całości. :)

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj