logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Logika, zadanie nr 1711

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

arelies
postów: 5
2013-11-13 21:17:58

Mam problem z paroma zadaniami, proszę o pomoc bo sam sobie nie poradze.




tumor
postów: 8070
2013-11-13 21:35:45

5. Implikacja jest fałszywa tylko, gdy prawda implikuje fałsz.
Matka nie powiedziała, co zrobi, gdy syn dokończy kolację, zatem nie skłamała. Logika jej zachowania jest akceptowalna. Etyka niekoniecznie.


tumor
postów: 8070
2013-11-13 21:40:18

7.
a) niech a,b będą parzyste, to znaczy da się zapisać a=2k, b=2n, gdzie k,n są całkowite.
Wówczas a+b=2k+2n=2(k+n) oraz k+n całkowite, czyli a+b parzyste.

b) 7+921398978234987213=921398978234987220, czyli nieprawda

c) 2+5=7, czyli nieprawda

d) k+(k+1)+(k+2)=3k+3=3(k+1). Skoro k+1 całkowite, to ta suma jest podzielna przez 3.

e) 1+2+3+4 nie jest liczbą podzielną przez 4

f) k+(k+1)+(k+2)+(k+3)+(k+4)=5k+10=5(k+2), skoro k+2 całkowite, to suma jest podzielna przez 5


tumor
postów: 8070
2013-11-13 21:47:06

9.

a) niekoniecznie
(mogły istnieć inne środki transportu, które pozwolą się nie spóźnić, ale jednocześnie nie spowodują bankructwa)

b) niekoniecznie
(jw. bankructwo jest konsekwencją jazdy taksówką. Wiemy, że mówiący nie jechał tym, co powoduje spóźnienie, ale nie wiemy czy jechał tym, co powoduje bankructwo)

c) to jest prawda, zasada kontrapozycji. Metro skutkuje spóźnieniem, skoro nie będzie spóźnienia, to nie będzie i metra.

d) niekoniecznie
(mogą istnieć inne sposoby bankructwa, czyli bankructwo może być prawdą, ale jazda taksówką nie, więc implikacja nie musi być prawdą)

e) niekoniecznie
(konsekwencją autobusu jest niezdążenie. A czy jest, czy nie jest nią bankructwo, tego nie wiemy)


tumor
postów: 8070
2013-11-13 22:04:03

$ d \rightarrow dd$
$(dd \vee lm)\rightarrow (cż \wedge nk)$
$(dd \wedge nk) \rightarrow d$
$(dd \vee lm) \rightarrow nk$
$(dd \wedge \neg nk) \rightarrow d$

Wypisałem zdania (poza jedną tautologią), skracając je do paru liter. Np d-jestem dorosły, dd-jestem duży i dzielny itp.

Sprawdzimy tylko, czy jest możliwe, że zdania są wszystkie poprawne, jeśli wartość logiczna d to 0 (fałsz).

Wówczas
$w(dd \wedge \neg nk)=0$
$w(dd \wedge nk)=0$
Stąd
$w(dd)=0$ (bo gdyby 1, to jedno z powyższych też byłoby prawdą)

Wówczas istnieje możliwość, że lata nie mijają (w świetle założeń z tekstu), wówczas wszystkie poprzedniki implikacji mają wartość 0, czyli się nic złego nie dzieje. Zatem możliwe jest, że mówiący nie jest dorosły.


-----------------------

Zdanie drugie możemy jednakże inaczej rozumieć. Jest napisane FATALNIE, to znaczy nie wiadomo, gdzie stawiać nawiasy. W związku z tym trzeba rozważyć inne interpretacje tego zdania. Autorów takich niejasnych zdań powinno się więzić.


strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj