logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Probabilistyka, zadanie nr 1724

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

leni
postów: 1
2013-11-18 16:58:48

Witam
nie jestem za bardzo dobry z prawdopodobieństa oraz statystki. I potrzebuje pomocy w rozwiązani niżej napisanych zadan. Nie jestem pewien czy w dobrym miejscu wstawiłem temat, jeśli nie to bardzo przepraszam.
Oto zadania:
Zad 1. W doświadczeniu polegającym na wrzuceniu 7 kul do 3 urn obliczyć prawdopodobieństwo klasyczne tego, że w pierwszej urnie jest k kul, dla k = 1,2,3,...,7. Obliczyć wartość oczekiwaną tej zmiennej losowej.

Zad 2. W doświadczeniu polegającym na wrzucaniu punktu do kwadratu ;omega = [-1,1]^2 obliczyć prawdopodobieństwo tego, że odległość wrzuconego punktu od środka kwadratu jest mniejsza od a, dla a z przedziału [0,1] Zastosować przy tym tzw. prawdopodobieństwo geometryczne (proporcjonalne do pola zdarzenia traktowanego jako podzbiór (obszar) zbioru omega; . Znaleźć gęstość rozkładu tej zmiennej losowej.

Zad 3. Doświadczenie polega na losowaniu z urny 3 razy po jednej kuli bez zwracania. Przyjąć, że w urnie jest 5 kul białych i 9 czarnych. Obliczyć prawdopodobieństwa następujących zdarzeń (kolory b = biały, c = czarny):
a) wylosowane kule mają kolejno następujące kolory: b c b
b) kula trzecia jest biała pod warunkiem, że pierwsza jest biała a druga czarna

Zad 4. W rozkładzie Q = N( -3, 22 ) znaleźć
- prawdopodobieństwa przedziałów ( -∞ ; -5 ) , ( 1 ; 3 ) ;
- takie wartości a i b , dla których Q( -∞, a ) = 0,30 , Q( b , ∞) = 0,75.

Zad. 5. Rozwiązać jedno z dwu następujących zadań
5.1. Dla rozkładu Gamma(3,5; 4) znaleźć kwantyle rzędu 0,1, 0,05, 0,95, 0,90. (Wsk. Gamma(2,5; 0,5) = χ52 )
5.2. Znaleźć dystrybuantę i gęstość rozkładu zmiennej losowej Z = X3, gdzie X ma rozkład Rayleigha o gęstości: 2 x exp( - x2 ), dla x > 0. Rozpoznać parametry otrzymanego rozkładu Weibulla.

Ps. Jesli można prosze o rozwiazanie w sposob zrozumiały, zależy mi na tym aby zrozumieć zadania a nie tylko je przepisać, bo to mija się z celem. Jeszcze raz dziekuje za wszelka pomoc.
Pozdrawiam.

Wiadomość była modyfikowana 2013-11-18 17:01:48 przez leni
strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj