logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Matematyka dyskretna, zadanie nr 1776

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

panbam
postów: 2
2013-12-03 20:08:34

Witam,

Mam problem z zadaniem, w którym muszę udowodnić wyrażenie zasadą indukcji matematycznej. Chodzi o to, że nie mam pojęcia jak się za to zabrać, bo ciągle mi coś nie wychodzi i nie wiem jak z tym ruszyć nawet z notatkami.

g:N+$\rightarrow$ N
$\left\{\begin{matrix} g(1)=1 \\ g(n+1)=2g(n)-1 \end{matrix}\right.$

n$\ge$1

Nie proszę o rozwiązanie, tylko o wskazówki - chciałbym się tego nauczyć, a nie tylko spisać i olać.
Pozdrawiam


tumor
postów: 8070
2013-12-03 20:39:51

A co to znaczy "udowodnić wyrażenie"?
Masz zdefiniowaną rekurencyjnie funkcję, a konkretniej ciąg. Dowodzi się jakiejś tezy, czyli ZDANIA. Wyrażenie nie jest zdaniem.

Może masz zapisać wzór funkcji bez użycia rekurencji? Czyli rozwikłać rekurencję? Polecenie też trzeba umieć podać :)


panbam
postów: 2
2013-12-03 21:01:34

Tak myślałem, że napisałem coś źle w moim wołaniu o pomoc :) Niestety pani Doktor strasznie szybko leciała z zadaniami na ćwiczeniach i nie mam dokładnego polecenia. To zadanie dostaliśmy do domu jako analogiczne do tych, które robiliśmy na zajęciach. W poprzednich zadaniach także mieliśmy zdefiniowany rekurencyjnie ciąg następnie było sprawdzenie dla n=1, później założenie dla pewnego "k" i ostatni krok to dowieść prawdziwość dla "k+1".

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj