logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Teoria mnogości, zadanie nr 1849

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

onlyhope69
postów: 20
2013-12-31 11:31:23

Bardzo proszę o pomoc w takim zadanku
Zbadaj, czy relacja R$\subset$ R $[x]^{2}$ jest relacją równoważności, dla relacji równoważności opisz klasy
równoważności
a) P(x)RQ(x)$\iff$ 2|deg(P+Q)
b) P(x)RQ(x)$\iff$ 2|deg(P-Q)
c) P(x)RQ(x)$\iff$ 2|deg(P$\cdot$Q)
d) P(x)RQ(x)$\iff$ x|(P(x)-Q(x))


tumor
postów: 8070
2014-01-02 14:48:22

Weźmy dwa wielomiany. Będą one w relacji, gdy ich
a) suma
b) różnica
c) iloczyn
będzie parzystego stopnia.

Zauważamy zatem szybko, że jeśli wielomian $P(x)$ jest stopnia nieparzystego, to także
$P(x)+P(x)$ jest stopnia nieparzystego, czyli relacja a) nie jest zwrotna, bo nie jest prawdą, że $P(x)RP(x)$

$P-P \equiv 0$ (tzn funkcja stała równa $0$), wielomian $F(x)=0$ jaki ma stopień? Z pewnych względów zasadne jest określać ten stopień jako $-\infty$. Trudno wówczas określać, czy jest on parzysty czy nie. Zatem i relacja b) nie jest zwrotna. Chyba że ten stopień określacie na zajęciach jakoś inaczej, wtedy to napisz.

Gdyby na siłę uznać, że wielomian $F(x)\equiv 0$ był stopnia $0$, to wówczas różnica dwóch wielomianów identycznych będzie stopnia $0$ (parzystego), czyli relacja zwrotna, stopień wielomianów przeciwnych jest równy, czyli będzie symetryczna. Jednakże nie będzie to relacja przechodnia, bo
$2|deg(x^2-2x^2)$ i $2|deg(2x^2-(x^2+1))$ ale nie jest prawdą, że
$2|deg(x^2-(x^2+1))$

c) Gdybyśmy mówili o wielomianach niezerowych, czyli o skończonym stopniu (albo też określali stopień wielomianu zerowego jako skończony) to ta relacja jest zwrotna, bo wielomian
$P(x)*P(x)$ jest stopnia parzystego.
Jest symetryczna, bo jeśli $P(x)Q(x)$ jest stopnia parzystego, to i $Q(x)P(x)$ jest stopnia parzystego.
Jest przechodnia. Bo jeśli $P(x)Q(x)$ jest stopnia parzystego, to $P$ i $Q$ mają jednocześnie stopień parzysty lub jednocześnie nieparzysty. Podobnie jeśli $Q(x)S(x)$ jest stopnia parzystego, to $Q$ i $S$ są oba parzystego stopnia lub oba nieparzystego.
Z założenia, że $P(x)RQ(x)$ i $Q(x)RS(x)$ wynika zatem, że $P$ i $S$ są oba parzystego stopnia lub oba nieparzystego, czyli $P(x)RS(x)$.

Jest to relacja równoważności.

Klasy abstrakcji są dwie, to wielomiany stopnia parzystego i wielomiany stopnia nieparzystego.

d)czym jest $x$? Czy mam to rozumieć, że dla każdego $x$ całkowitego $x$ ma dzielić wartość różnicy wielomianów dla $x$? Czy dla ustalonego $x$? Od tego zależą klasy abstrakcji, więc ich nie zrobię.

Taka relacja jest zwrotna, bo $x |0=(P(x)-P(x))$
Jest symetryczna, bo jeśli $x |(P(x)-Q(x))$ to i $x |(Q(x)-P(x))$

No i jest przechodnia, bo skoro $x |(P(x)-Q(x))$ oraz $x |(Q(x)-S(x))$ to także $x |(P(x)-S(x))=P(x)-Q(x)+Q(x)-S(x)$




onlyhope69
postów: 20
2014-01-03 19:16:38

Mam pytanie do podpunktu b) Jeśli uznamy ze wielomian F(x)$\equiv$0 jest stopnia 0 ( chociaż bardziej jestem za piewsza wersja :) ) to w przechodniosci dlaczego nie jest prawda ze 2|deg($x^{2}$-($x^{2}$+1)) wtedy stopien bedzie rowny 0 a 2|0 .Hmm ?
podpunkt d) niestety jeszcze niewiem czym jest x :(


tumor
postów: 8070
2014-01-03 19:51:01

Przepraszam, pomyłka moja. :) Ma być $x^2+x$, nie $x^2+1$. Żeby był stopnia nieparzystego. Przechodnia istotnie nie jest, tylko się machnąłem przy przykładzie.

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj