logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Algebra, zadanie nr 1981

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

davidd
postów: 5
2014-01-27 23:35:54

3. Obliczyć.

$
z ^{3} - i =0
$
$
z = \sqrt[3]{i} \sqrt[3]{i} = w \Leftrightarrow w ^{3} = i
$
więc
$
\left| w\right| ^{3} (cos (3\psi) + isin(3\psi ) = \left| i\right| (cos \alpha + isin \alpha ) \left| w\right| ^{3} = i \left| w\right| = \sqrt[3]{i} \psi = \frac{ \alpha + 2k \pi }{3}
$

No nie wiem co wstawić za kąt alfa. Co więcej, czy to co napisałem ma sens?


tumor
postów: 8070
2014-01-28 10:47:32

Literka $w$ jest zbędna, to ta sama liczba co $z$.

Natomiast rzeczywiście
$z^3=i$
$z=\sqrt[3]{i}=\sqrt[3]{|i|}(cos\alpha+isin\alpha)$ gdzie $\alpha=\frac{arg(i)}{3}+\frac{2k\pi}{3}$, dla $k=0,1,2$

---

O co chodzi.
Jeśli masz liczbę zespoloną $w=a+bi=|w|(cos\alpha+isin\alpha)$, to jej trzecia potęga ma długość $|w|^3$, natomiast kąt (czyli $arg(w)=\alpha$ mnożymy przez $3$).
Pierwiastkujemy odwrotnie. Długość trzeciego pierwiastka będzie równa $\sqrt[3]{|w|}$, a kąt będzie trzykrotnie mniejszy niż $arg(w)$.

Jednakże pierwiastki trzeciego stopnia są trzy. Sąsiednie różnią się o kąt $\frac{360^\circ}{3}$. Zauważ bowiem, że gdy weźmiemy takie pierwiastki do trzeciej potęgi, czyli pomnożymy przez $3$ ich kąty, to będą się różnić o wielokrotność $360^\circ$, czyli można je utożsamić. Stąd wzór.

---

Zakładam, że umiesz podać $|i|$ oraz $arg(i)$. :)


davidd
postów: 5
2014-01-28 22:50:41

właśnie z tym problem. Wydaje się, że wszystko dobrze podstawiłem i mam

$psi = \frac{\alpha+2k\pi}{3}$

Aby teraz wyliczać $z$ potrzebna mi jest wartość kąta $\alpha$, a nie wiem właśnie jak ją określić/znaleźć...


tumor
postów: 8070
2014-01-29 20:51:20

:) Grunt to umieć czytać ze zrozumieniem. :)

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj