logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Inne, zadanie nr 1985

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

xtopeczkax
postów: 69
2014-01-28 21:17:13

Niech $K$ oznacza zbiór wszystkich sum skończonych lewostronnie otwartych przedziałów $I\subset R$(ograniczonych lub nieograniczonych). Uzasadnij, że:
$a) K$ jest ciałem, ale nie jest $\sigma$-ciałem w $R$;
$b) \sigma(K)=B(R) (\sigma$-ciało zbiorów borelowskich w$R)$.


tumor
postów: 8070
2014-02-22 08:03:44

a)
wystarczy zauważyć, że suma dwóch zbiorów z $K$ należy do $K $ oraz dopełnienie zbioru z $K$ należy do $K$.

Natomiast $\sigma$-ciałem nie jest, bo w toku przeliczalnie (nieskończenie) wielu sumowań lewostronnie otwartych przedziałów (należących do K) otrzymamy zbiór $A=\bigcup_{n\in N} (n,n+\frac{1}{2}]$, który nie należy do $K$.



tumor
postów: 8070
2014-02-22 08:22:10

b)
inkluzja $\sigma (K)\subset B(R)$ jest oczywista na mocy definicji $\sigma$-ciała generowanego przez rodzinę (jako przekroju wszystkich $\sigma$-ciał zawierających tę rodzinę).

Inkluzji w drugą stronę dowodzimy pokazując, że zbiory otwarte da się otrzymać w ramach przeliczalnych działań ze zbiorów należących do $K$.
Jako że $R$ z naturalną topologią ma bazę przeliczalną, wystarczy pokazać, że otrzymamy przedziały otwarte o końcach wymiernych, które tę bazę tworzą.

Niech $a,b$ będą wymierne, $a<b$, wówczas $(a,b)=\bigcup_{n\in N}(a,b-\frac{b-a}{n+1}]$

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj