logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Logika, zadanie nr 2327

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

msta
postów: 1
2014-05-03 14:22:51

Witam

Jestem osobą zajmującą się rozwojem programu TILIGO (www.tiligo.pl).
W tym programie mam problem z opisaniem działania pewnej podstawowej funkcjonalności. Szukam odpłatnej pomocy. Jest to problem głównie z pogranicza teorii zbiorów oraz umiejętnego jasnego i prostego opisania funkcjonalności.

W skrócie problem można opisać następująco:
1. Załóżmy, że mamy podstawowe elementy, które nie są podzielne (w praktyce sa to np. podstawowe części mechanizmów np. śrubka, podkładka etc.) Części te można opisać przez nazwę, wagę, cenę itp. A w systemie też przez ilość.

2. Z tych części mogę utworzyć jakiś mechanizm (zbiór części). Mechanizm dokładnie tak jak części ma te same elementy opisowe: Nazwa, cena, waga etc. Można tu powiedzieć, że część jest też mechanizmem niezawierającym żadnych podczęści.

3. Z tych mechanizmów mogę stworzyć inne bardziej złożone mechanizmy. Np. Koło rowerowe jest złożone z różnych mechanizmów przykładem jest tu piasta rowerowa czy hamulec. Oba te mechanizmy składają się z innych części i mechanizmów.
4. Na końcu otrzymuję produkt finalny którym jest np. rower. jest to też mechanizm.

Opisanie tego systemu jest w miarę łatwe, ale tu jeszcze dochodzi pewien dodatkowy problem. Chodzi o parametryzację.

Załóżmy, że produktem jest np. drabina i że w opisie chcielibyśmy zamieścić parametr, który opisuje długość tej drabiny. Jak można się domyślać, w zależności od długości tej drabiny zmienia się wiele w opisie konstrukcji drabiny. Inna jest długość drabiny, inna jest ilość szczebli (zakładając, że odległość między szczeblami jest stała). Również cena jest inna. Aby matematycznie rozpisać taki mechanizm powinniśmy dać parametr przy całym finalnym produkcie (drabinie), który to parametr będzie miał wpływ na wartości podległych mechanizmów i części. To z kolei oczywiście wpłynie na cenę całego finalnego produktu.
Zrobiłem oddzielny opis całości (wyjaśniający jak działa system) ale nie jest on zrozumiały i powiem szczerze, że lepiej tego nie umiem opisać. Sam z resztą nie jestem matematykiem. Szukam więc pomocy kogoś kto przyjrzałby się bacznie na problem i podałby bardziej przyjazny opis (a być może zaproponowałby zmiany w naszym obecnym systemie konstrukcji takiego złożonego mechanizmu.
Opis zajmuje kilka strony w którym jest tekst oraz kilka obrazków.
Niestety nie mogę tu dołączyć tego opisu, bo nie widzę możliwości dołączania załączników.
Zainteresowanej osobie mogę jednak przesłać to na email.
Sądzę, że całość nie powinna zająć więcej niż kilka godzin pracy. Być może należałoby się zająć też obejrzeniem programu, który bezpłatnie można pobrać z w/w strony internetowej.

Oczekuję na propozycje podjęcia się tego zadania.


Marek Staniewski
msta@amsort.com






Wiadomość była modyfikowana 2014-05-03 14:47:12 przez msta
strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj