logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Matematyka dyskretna, zadanie nr 2483

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

pitekpwr
postów: 4
2014-06-29 21:45:23

Mam problem z takim zadaniem:
Pewien graf planarny ma 3 wierzchołki stopnia czwartego oraz 6 wierzchołków stopnia trzeciego i to są jego wszystkie wierzchołki ile ścian ma ten graf?

Dla grafów planarnych można stosować wzór Eulera, tzn. W-K+S=2, gdzie w to ilość wierzchołków, K ilość krawędzi, a s to ilość ścian.
Dodatkowo domyślam się że mógłby się tu przydać lemat o uściskach dłoni, który mówi nam o tym, że suma stopni wszystkich wierzchołków równa podwojonej liczbie krawędzi. Bardzo proszę o wskazówki jak rozwiązać to zadanie. To zadanie jest dla mnie bardzo ważne, muszę wiedzieć jak je rozwiązać.


tumor
postów: 8070
2014-06-30 09:22:14

Przecież już wszystkie potrzebne rzeczy wymyśliłeś. Wystarczy siąść na odpowiednim fragmencie organizmu i napisać rozwiązanie. :)

Dostarczono Ci wszelkiej potrzebnej teorii, a Ty nie próbujesz. Zastanawiasz się "jak rozwiązać, jak rozwiązać", ale nawet nie spróbowałeś zapisać wyników, które ze znanej Ci teorii wynikają? Żadnej próby? Bo za zrobienie błędu grozi piekło? No? Dokończ obliczenia i je pokaż.


pitekpwr
postów: 4
2014-06-30 15:46:19

1. faktycznie zadanie banalne
2. teoria była moja
3. piekło albo jeszcze gorzej :D

$w-k+s=2$
ilość wszystkich wierzchołków to: $6+3=9$
ilość wszystkich krawędzi to: $(6x3+3x4)/2$? $(18+12)/2=30/2=15$ (?)

Czyli to chodzi o to by tylko:
$w-k+s=2$ //z tego wynika
$s=k-w+2$ //czyli
ilość moich ścian to: $s=15-9+2$
s=8.


tumor
postów: 8070
2014-06-30 17:36:44

Wszystko ok.

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj