logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Algebra, zadanie nr 2679

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

rufusek94
postów: 1
2014-10-08 21:23:19

Witam wszystkich

Wiem że aby działanie było łączne musi zachodzić równość : (x \circy )\circz = x\circ(y\circz)
No i mam takie zadanie :
Sprawdź czy dane działanie jest łączne(kropki to te puste kółeczka) : x\circy = xy+2
I tutaj rozwiązanie
L=(x\circy)\circz = (xy+2)\circz = (xy+2)z+2=xyz+2z+2
P= x\circ(y\circz) = x\circ(yz+2) = x(yz+2)+2 = xyz + 2x +2

I nie wiem skąd nagle mnoży się wyrażenie przez "z" i dodaje jeszcze 2. Jak to się robi ? Od czego tutaj zacząć ? Mógłby mi to ktoś jakoś sensownie wytłumaczyć ? Złapałem blokadę i nie mogę tego rozgryźć ;-(

Tak samo w tym przykładzie:
x\circy=2xy
L=(x\circy)\circz=2xy\circz=4xyz
I skąd tu nagle wzięło się 4 i mnożenie przez te "z" ??

Bardzo proszę wszystkich o pomoc, jeżeli mógłby mi to ktoś najprościej wytłumaczyć.

Pozdrawiam.


tumor
postów: 8070
2014-10-09 06:24:37

no o co chodzi? Jak masz dwie liczby, to żeby wykonać działanie $\circ$, masz je pomnożyć i dodać $2$.

Jeśli zatem wykonujesz działanie na liczbach $x,y$, to wynikiem jest $xy+2$, a jeśli wykonujesz je na liczbach $(xy+2)$ i $z$, to wynikiem jest
$(xy+2)z+2$ (tak samo te liczby mnożymy przez siebie i dodajemy 2 na końcu).

Nie mnoży się tego wyrażenia "nagle" przez $z$, popatrz, to masz przed równością. Jest tam $(x\circ y)\circ z$, co po wykonaniu pierwszego $\circ$ daje właśnie $(xy+2)\circ z$, a to należy wykonać zgodnie z zasadą działania $\circ$.

---------------

To nazywanie "nagłym" rzeczy, która tam jest najbardziej oczywista na świecie trochę przeraża. Skąd się nagle wziąłeś na tym forum? O jeju.

Jeśli WIESZ, że sprawdzając łączność działania sprawdza się ją dla trzech argumentów, na przykład nazwanych $x,y,z$, to czemu się boisz, ze jest (nagle) $z$? Miało być $z$ i podobno to wiesz.

Sprawdzając łączność jakiegoś działania wykonuje się to działanie w różnych kolejnościach.
$(x\circ y)\circ z$ oznacza wykonanie $\circ$ w nawiasie, a potem wykonanie $\circ$ na wyniku nawiasu i liczbie za nawiasem.

Podobnie $x\circ (y\circ z)$ polega na wykonaniu $\circ$ w nawiasie, a potem wykonaniu $\circ$ na liczbie przed nawiasem i wyniku z nawiasu. To właśnie jest zapisane w warunku łączności i to właśnie jest robione.

Jeśli masz kupić ser, masz kartkę z listą zakupów, gdzie jest napisane "ser", to skąd NAGLE bierzesz ser i wkładasz go do koszyka? To właśnie miało być zrobione i to właśnie zrobiono.

Jak masz $(3*4)*7=12*7$ to skąd NAGLE bierze się to mnożenie przez 7? Moim zdaniem było od początku, nagle.



strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj