logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Analiza matematyczna, zadanie nr 2731

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

stanislaw85
postów: 3
2014-10-24 10:03:39

Proszę o pomoc, bo nikt na razie nie umiał mi poradzić:

Znajdź kąt między wektorami $\vec{a}$ i $\vec{b}$ wiedząc, że wektor $5\vec{a} - 4\vec{b}$ jest prostopadły do wektora $2\vec{a} + 4\vec{b}$, a wektor$\vec{a} - 5\vec{b}$ jest prostopadły do wektora $6\vec{a} - 2\vec{b}$

Nie potrzeba obliczeń, tylko ogólny szkic rozwiązania. Gdy podstawiam za wektor a =(x,y\) i b=(z,g) i korzystam z iloczynu skalarnego równego zero(bo prostopadłość) wychodzi mi układ dwóch równań z czterema niewiadomymi.

Gdy natomiast rozpisałem:
$(5 \vec{a} -4 \vec{b})o(2 \vec{a}+4 \vec{b})= 10| \vec{a}| ^{2} + 12| \vec{a}| \cdot | \vec{b}| \cdot cos \alpha - 16| \vec{b}| ^{2}$

(gdzie $\alpha$ to kąt między wektorami)

to ma być równe zero, z drugiej pary wektorów też wychodzi coś podobnego, jednak dalej mam 2 równania i 3 niewiadome.
Dziękuję..


patjas
postów: 1
2014-10-25 13:18:22

Wyliczysz jeden z iloczynów, drugi z iloczynów skalarnych. Potem zauważ, że współczynnik przy $b^{2}$ w drugim równaniu jest (-2,5)raza większy od współczynnika przy równieź $b^{2}$. Zatem przemnóżmy pierwsze równanie przez 2,5 , po czym dodajmy jedno do drugiego. Dostaniemy, że $15,5|\vec{a}|^{2} -\vec{a}\circ \vec{b}= 0 $. Przenosimy a skalarnie b na prawą stronę i korzystamy, że $ |\vec{a}|^{2} = \vec{a} \circ \vec{a} $. A zatem dostaniemy, że ( wektor $ \vec{a} $ jest niezerowy, albowiem gdyby tak było, to byśmy mieli z pierwszego warunku, że $ -4\vec{b} $ jest prostopadły do $ 4\vec{b} $, przy czym z własności wektorów, są one także równoległe. Prostopadłość i rownoległość nie może zachodzić jednocześnie. Sprzeczność z zał, że $ \vec{a} $ jest wektorem zerowym) $ \vec{b}=~15,5\vec{a} $. Wstawiamy to do pierwszego równania i otrzymasz cos kąta bez żadnych zmiennych. :) Mam nadzieję, że napisałem dosyć zwięźle ;)

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj