logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Analiza matematyczna, zadanie nr 4009

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

smyda92
postów: 23
2015-12-16 15:23:41

Proszę o pomoc w takim dowodzie:
Niech $X=R,\mathcal{A} \subset 2^X,\mathcal{A}:=\{A \cap B\subset R:A-domknięty,B-otwarty,A,B \subset R \}$.
Czy rodzina $\mathcal{A}$ jest: a) ciałem, b) $\sigma$ciałem podzbiorów zboru R?

Jeśli $A_i$ są otwarte, a $B_i$ są domknięte,$i \in N$, to
$\bigcup_{i \in N } (A_i \cap B_i)$ nie da się rozpisać jako przekrój zbioru otwartego i domkniętego wiec nie będzie sigma ciałem .

Mam problem z rozpisaniem warunku addytywności i komplementarności

Wiadomość była modyfikowana 2015-12-16 15:24:30 przez smyda92

tumor
postów: 8070
2016-08-01 12:18:22

Rozważmy zbiór

$C=\{0\}\cup (\bigcup_{k\in N} (\frac{1}{2k+1},\frac{1}{2k}))$
jest on sumą zbioru domkniętego (czyli należącego do omawianej w zadaniu rodziny) i otwartego (czyli również należącego do rodziny).

Pokażemy, że suma dwóch elementów rodziny niekoniecznie należy do rodziny, wobec czego nie będzie to ani ciało ani $\sigma$-ciało.

Jeśli 0 należy do przekroju $A\cap B$, gdzie A domknięty i B otwarty, to do zbioru B należy też nieskończenie wiele liczb postaci $\frac{1}{2k+1}$ oraz $\frac{1}{2k}$ (z prawostronnego otoczenia 0), zatem co najmniej jeden przedział postaci $[\frac{1}{2k+1},\frac{1}{2k}]$ (tak, z domknięciem!) zawarty jest w B.
Zarazem jednak przedział
$(\frac{1}{2k+1},\frac{1}{2k})$ jest zawarty w A, czyli i jego domknięcie $[\frac{1}{2k+1},\frac{1}{2k}]$ zawarte jest w A, czyli elementy $\frac{1}{2k+1},\frac{1}{2k}$ musiałyby być elementami zbioru $A\cap B$, ale nie są elementami zbioru C.

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj