logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Geometria, zadanie nr 443

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

michal422
postów: 1
2012-05-25 19:57:00

Dany jest trójkąt o obwodzie p=a+b+c, wpisany w okrąg o promieniu r. Konstruujemy sześciokąt, którego trzy wierzchołki pokrywają się z wierzchołkami trójkąta, a pozostałe trzy są środkami odpowiednich tłuków okręgu.Oblicz pole tego sześciokąta.Sformułuj twierdzenie ogólne przyjmując $S_{n}$-obwód n-kąta;$P_{2n}$ -pole 2n-kąta.

Rozwiązałem to zadanie dla sześciokąta foremnego-nie wiem czy uogólnienie do którego doszedłem jest takie samo dla dowolnego sześciokąta?

Moje rozwiązanie:
-trójkąt w sześciokącie foremnym.
Zauważam że jeden z boków trójkąta przechodzi przez środek okręgu opisanego na sześciokącie(trójkąt jest prostokątny, zatem długość np. c=2r, później wnioskuje że a=r i b=$ \sqrt{3}r$.
Pole sześciokąta obliczam licząc pole 6 trójkątów o podstawie długości r i wysokości (odpowiednio $ h_{1}, h_{2}, h_{3}, h_{4}, h_{5}, h_{6}$). Wiemy również że $ h_{1}= h_{2}=h_{3}=h_{4}=h_{5}=h_{6}=\frac{ \sqrt{3} }{2}r$
$P_{12}= \frac{1}{2} \cdot r \cdot 6 \cdot \frac{ \sqrt{3} }{2}r=\frac{ \sqrt{3} }{2} \cdot r \cdot S_n$
bo $S_{n}=6r.$

Czy to rozwiązanie jest poprawne dla sześciokąta foremnego?





irena
postów: 2636
2012-05-28 11:46:29

Trójkąt ABC, środki łuków to K, L, M
O to środek okręgu opisanego

Dzielimy sześciokąt AKBLCM promieniami okręgu OA, OB, OC na czworokąty (deltoidy). Jeśli |AB|+|BC|+|AC|=p, to pole sześciokąta:
$P_6=\frac{1}{2}r\cdot|AB|+\frac{1}{2}r\cdot|BC|+\frac{1}{2}r\cdot|AC|=\frac{1}{2}pr$

Uogólnienie- dzielimy wielokąt na deltoidy i jego pole to;
$P_{2n}=\frac{1}{2}S_n\cdot r$

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj