logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Analiza matematyczna, zadanie nr 4760

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

koki22
postów: 15
2016-06-27 09:43:22

Witam,mam zadanie w którym miałem narysować funkcje $\sqrt{1-x^{2}-y^{2}}$.Narysowałem dana funkcje, lecz w drugiej części jest napisane "funkcja posiada/nie posiada punktu stacjonarnego ,bo"
Pomyślałem żeby po prostu policzyć pochodne cząstkowe funkcji a następnie porównać je do zera w układzie równań..niestety wychodzi mi coś takiego :


$\left\{\begin{matrix} \frac{-x}{\sqrt{1-x^{2}-y^{2}}} =0\\ \frac{-y}{\sqrt{1-x^{2}-y^{2}}} =0 \end{matrix}\right.$

Proszę o pomoc co z tym dalej ?Chyba ze inaczej da się dojść do odpowiedzi na pytanie.

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc :)






tumor
postów: 8070
2016-06-27 09:46:16

Przecież układ jest dla dzieci. Ułamek jest równy 0, gdy licznik jest równy 0 (mianownik oczywiście nie może być jednocześnie 0, bo to poza dziedziną funkcji by było).

Czy to jakoś trudno ustalić w tym przypadku, kiedy obie pochodne cząstkowe się zerują?


----


Tak, da się też inaczej dojść do odpowiedzi na pytanie.
Funkcja ta ma ewidentne maksimum w (0,0), do ustalenia tego faktu nie potrzeba żadnej wielkiej wiedzy. Ma w otoczeniu tego punktu obie pochodne cząstkowe. Wobec tego pochodne cząstkowe muszą się tam zerować.

Wiadomość była modyfikowana 2016-06-27 09:58:59 przez tumor
strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj