logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Probabilistyka, zadanie nr 4857

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

kejpis
postów: 11
2016-10-12 22:50:12

Na ile sposobów można ustawić 8 wież na szachownicy? Na ile sposobów można to zrobić aby żadne dwie nie szachowały się wzajemnie?

Na pierwsze pytanie odpowiedziałam, że wynik to 64*63*62*61*60*59*58*57

Moje pytanie brzmi czy to dobra odpowiedź i jak zrobić drugą część, bo nie mam pojęcia.

Z góry dziękuję za odpowiedź


tumor
postów: 8070
2016-10-12 23:56:59

Jeśli ignorujemy symetrię szachownicy, albo inaczej mówiąc - numerujemy pola, a do tego umiemy odróżnić wieże, to odpowiedź na pierwsze pytanie jest ok.

O ile jednak odróżnianie pól po ich współrzędnych jest łatwa, o tyle jednak wieże mogą się nam mylić, bo są do siebie podobne. Polecam zatem rozważyć też przypadek kombinacji, czyli sytuacji, gdy nie umiemy odróżnić wież od siebie.

Żeby 8 wież się nie szachowało, każda musi być w innym wierszu i każda w innej kolumnie (gdy tak sobie spojrzymy na szachownicę jak na macierz).
Wobec tego w pierwszej kolumnie jest jedna wieża (na ile sposobów możemy wybrać jej wiersz?) w drugiej jedna wieża (na ile sposobów wiersz?) w trzeciej jedna wieża etc
Zatem?
No i ten system oczywiście automatycznie zakłada nierozróżnialność wież. Jeśli jednak je rozróżniamy, bo na przykład mamy je z 8 różnych kompletów szachowych, to wynik wypada jeszcze pomnożyć przez ilość ich permutacji.



strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj