logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Algebra, zadanie nr 4917

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

qwertyluk
postów: 2
2016-11-01 23:39:52

Witam. Mam kilka zadań i nie wiem jak się za nie zabrać z liczb zespolonych.

Zadanie numer 1:
Rozwiąż równanie.
(1-z)/(1+z)^{4}
x^{2}



qwertyluk
postów: 2
2016-11-01 23:40:30

*** Witam. Mam kilka zadań i nie wiem jak się za nie zabrać z liczb zespolonych.

Zadanie numer 1:
Rozwiąż równanie.
((1-z)/(1+z))^{4} - w tym mam problem, że nie wiem za bardzo jak zapisać liczbę zespoloną do wyższej potęgi. Próbowałem zamienić na postać trygonometrzyczną, ale miary kątów nie pozwalały otrzymać ładnego wyniku sinusa i cosinusa.

Zadanie numer 2:
Obliczyć część rzeczywistą i urojoną z liczby:
e^{2-1/3pi}

Zadanie numer3:
W której ćwiartce układu współrzędnych nie ma pierwiastka 3-ciego stopnia z liczby 2+i?


tumor
postów: 8070
2016-11-02 00:06:24

1. Jeśli mamy rozwiązywać równanie, to musi jakieś być. Równanie rozpoznajemy po obecności znaku równości =
Brak znaku równości to brak równania.

2. $e^{a+bi}=e^ae^{bi}=e^a(cosb+isinb)$
czyli częścią urojoną jest $e^asinb$, a rzeczywistą $e^acosb$

Jednocześnie jednak Twój zapis chyba nie ma "i", liczba e do potęgi rzeczywistej jest liczbą rzeczywistą.

3. Argument liczby zespolonej $2+i$ jest mniejszy niż $\frac{\pi}{6}$, jeden z pierwiastków trzeciego stopnia ma zatem argument mniejszy niż $\frac{\pi}{18}.$
Pierwiastki trzeciego stopnia mają argumenty różniące się o $\frac{2\pi}{3}$, co pozwala zauważyć, że żaden z tych pierwiastków nie ma argumentu w przedziale $[\frac{3}{2}\pi,2\pi]$

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj