logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Geometria, zadanie nr 670

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

535353
postów: 4
2012-11-20 16:14:38

1) Symetralną odcinka PQ nazywamy prostą prostopadłą do tego docinka i przechodzącą przez jego środek. Udowodnij, że symetralne boków dowolnego trójkąta przecinają się w jednym punkcie. Wyznacz współrzędne tego punktu w bazie afinicznej zadanej przez wierzchołki trójkąta.

2) Wysokością w trójkącie nazywamy prostą przechodzącą przez jeden z wierzchołków i prostopadłą do naprzeciwległego boku. Udowodnij, że wysokości w dowolnym trójkącie przecinają się w jednym punkcie i wyznacz współrzędne tego punktu w bazie afinicznej zadanej przez wierzchołki.

3) Przekątne AC i BD czworokąta ABCD dzielą go na cztery trójkąty o równych obwodach. Udowodnij, że czworokąt jest rombem.

4) W pewnym trójkącie długość jednej ze środkowych (odcinek między wierzchołkiem a środkiem przeciwległego boku) jest równa połowie długości boku, do którego środka została poprowadzona. Uzasadnij, że ten trójkąt jest prostokątny.


agus
postów: 2387
2012-11-20 17:04:26

4)Niech A,B,C-wierzchołki trójkąta; CD środkowa trójkąta.
AD=DB=CD (z warunków zadania)

Trójkąt ABC został podzielony na dwa trójkąty równoramienne: BCD i ACD.

Jeśli w trójkącie CBD oznaczymy kąty przy wierzchołkach C,B,D odpowiednio x,x i 180-x, to w trójkącie ACB kąty przy wierzchołkach D,A,C będą wynosić 180-2x,90-x,90-x.

Zatem w trójkącie ABC kąt przy wierzchołku C wyniesie 90-x+x=90

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj

© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj