logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - zadania różne » zadanie

Inne, zadanie nr 249

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

dianthus
postów: 2
2016-07-11 17:20:35

Witam

Meczy mnie pewna zadanie. Potrafie policzyc je "manualnie". Ale wolalbym na przyszlosc wiedziec jak policzyc je prosciej.

Najpierw wersja prosta, z najmniejsza iloscia zmiennych.

Co ture przyrasta po jeden krystal.
w pierwszej turze mam 9 krysztalow.
-mam do wyboru jednoczesnie:
--- zbudowac bunkry ktory kosztuja 3 krysztaly
a w ktorym siedzi 3 zolnierzy i kazdy z nich ma sile ognia 10+2*(lvl) punktow
--- za 3 krysztaly zwiekszac lvl broni

Gdzie jest optimum w kazdej turze? (maksymalna sila ognia w kazdej turze)

Pozdrawiam
dian.thus@wp.pl


tumor
postów: 8070
2016-07-11 17:40:37

Jeśli zaraz wyskoczysz z milionem rodzajów bunkrów i usprawnieniami kosztującymi różną ilość kryształów, to rozwiązanie uproszczone i tak nie ma sensu.

Proponuję zrobić program, który na zwykłych pętlach oblicza dla każdej tury optymalny rozdział zasobów. Maszyna szybko przelicza wszystkie możliwości i z głowy.


dianthus
postów: 2
2016-07-11 20:26:33

hej.

Brzmi niezle. A jak mam zrobic ten program?

Sam myslalem o trojwymiarowym ukladzie wspolrzednych, gdzie wszystkie mozliwosci maksymalne danej tury beda tworzyly cos w rodzaju krzywej dzwonowej. a wszystkie krzywe dzwonowe wszystkich tur beda tworzyly plaszczyzne maxsymalnych mozliwosci.

Byc moze nie beda to krzywe dzwonowe tylko...cos innego.
Gdzie moglbym zrobic cos takiego?




tumor
postów: 8070
2016-07-11 20:46:08

Gdziekolwiek?

W tym zadaniu wszystko kosztuje tyle samo. Wobec tego wystarczy wybrać optymalny zakup w turze pierwszej, a potem co trzy tury, gdy zdobędziemy 3 kryształy, kupować jedno albo drugie w zależności od tego, co daje większe korzyści.

Jeśli w danej turze masz już, powiedzmy, k bunkrów i lvl=n, to umiesz policzyć, czy bardziej się opłaca k+1 bunkrów lvl=n, czy k bunkrów i lvl=n+1?

Pisać proponuję w jakimś interpretowanym języku, np php, na wielu stronach zobaczysz od razu wyniki działania. Możesz też zwyczajnie w Excellu obliczać oba rozwiązania i wybierać z nich max, Excell ma o wiele za duże możliwości jak na tak proste obliczenia. :)

-------

Ale gdyby którykolwiek zakup był droższy niż inny, mogłoby się opłacać czekać, a nie kupować zaraz gdy się ma za co. Wobec tego w bardziej skomplikowanym przypadku trzeba będzie rozważyć i inne możliwości. W ogóle lepiej pograj w Planescape: Torment.

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj