logowanie


matematyka » zadania » zbiór zadań » zadania

Zbiór zadań, zadania różne

Powrót do kategorii | Schowek | Przejdź do zagadnienia


Zadanie 61 Rozwiązanie
Pewien znany matematyk żył w XIX wieku. Tuż przed śmiercią stwierdził: Kiedyś miałem x lat w x2 roku. W którym roku urodził się ów matematyk?

Zadanie 62 Rozwiązanie
Trzy tuziny orzechów kosztują tyle złotych, ile można kupić takich orzechów za 64 złote. Ile kosztuje tuzin orzechów?

Zadanie 63 Rozwiązanie
Ile istnieje dwucyfrowych liczb naturalnych takich, że jeżeli odejmiemy od tej liczby sumę cyfr tej liczby, to otrzymamy iloczyn cyfr tej liczby?

Zadanie 64 Rozwiązanie
W turnieju warcabowym każdy z uczestników rozegrał po dwie partie z każdym z pozostałych. W ten sposób rozegrano razem 182 partie. Ilu było uczestników w tym turnieju?

Zadanie 65 Rozwiązanie
W spotkaniu piłkarskim drużyna Strzelgoli objęła prowadzenie i nie straciła go do końca spotkania. Mecz zakończył się zwycięstwem Strzelgoli 5:4. Na ile sposobów mogły padać bramki w meczu? (nie licząc remisów)

Zadanie 66 Rozwiązanie
Bolek, Lolek i Tola zbierali pieniądze na zakup namiotu. Bolek dał 60% potrzebnej kwoty, Lolek dał 40% pozostałej części. Tola dołożyła brakujące 30 zł. Ile kosztował namiot?

Zadanie 67 Rozwiązanie
Pięć kotów łapie pięć myszy w ciągu pięciu godzin. Ile myszy łapie sto kotów w ciągu stu godzin?

Zadanie 68 Rozwiązanie
Właściciel domu, chcąc zaoszczędzić energię elektryczną, dokonał kolejno trzech usprawnień, które obniżyły wydatki na ogrzewanie domu kolejno o 20%, 25% i o 40%. O ile procent łącznie zmniejszyły się jego wydatki na ogrzewanie?

Zadanie 69 Rozwiązanie
Rzucamy trzema symetrycznymi monetami. Jakie jest prawdopodobieństwo otrzymania dokładnie dwóch reszek?

Zadanie 70 Rozwiązanie
Cztery lata temu Kasia była cztery razy młodsza od mamy, a dziesięć lat temu była od niej młodsza dziesięć razy. Ile lat ma Kasia obecnie?

Zadanie 71 Rozwiązanie
Piłka nożna uszyta jest z białych i czarnych łatek skóry. Czarne łatki są pięciokątami foremnymi, białe - sześciokątami foremnymi. Każdy pięciokąt jest połączony brzegami z pięcioma sześciokątami, a każdy szściokąt z trzema pięciokątami i trzema sześciokątami. Ile piłka ma białych sześciokątów jeśli czarnych pięciokątów ma 12?

Zadanie 72 Rozwiązanie
W urnie jest 17 kul ponumerowanych od 1 do 17. Wyjmujemy losowo kule z urny. Jaka jest najmniejsza liczba kul, które należy wyjąć z urny, aby mieć pewność, że wśród nich będzie przynajmniej jedna para kul, których suma numerów jest równa 18?

Zadanie 73 Rozwiązanie
Patyk ma długość ćwierci kija zmniejszonego o patyk. Ile razy kij jest dłuższy od patyka?

Zadanie 74 Rozwiązanie
Stuletni dąb wytwarza 1,7 kg tlenu w ciągu godziny. Ile takich drzew jest potrzebnych do zaopatrzenia w tlen w ciągu jednej godziny 34 uczniów, jeżeli wiadomo, że każdy uczeń zużywa 0,7 kg tlenu do oddychania w ciągu jednej godziny?

Zadanie 75 Rozwiązanie
Ile metrów ma Wieża Wiatrów w Atenach, jeżeli długość jej cienia wynosi 10 m i w tym samym czasie tyczka długości 3,9 m ustawiona pionowo, rzuca cień długości 3 m?

Zadanie 76 Rozwiązanie
W rodzinie jest pięcioro dzieci. Jaś jest dwa razy starszy od Tereni. Nela i Terenia mają razem dwa razy tyle lat, co Jaś. Sławek i Jaś razem mają dwa razy tyle lat, co Nela i Terenia razem. Hania, Nela i Terenia razem mają dwa razy tyle lat, co Sławek i Jaś. Hania właśnie ukończyła lat 21. Ile lat ma Sławek?

Zadanie 77 Rozwiązanie
W deltoidzie przekątne są równe dłuższym bokom. Oblicz sumę miar: kąta utworzonego przez dłuższe boki i kąta utworzonego przez krótsze boki.

Zadanie 78 Rozwiązanie
Liczba dwucyfrowa jest trzykrotnie większa od sumy jej cyfr. Zaś kwadrat sumy jej cyfr jest trzykrotnie większy od tej liczby. Jaka to liczba?

Zadanie 79 Rozwiązanie
W małej chińskiej wiosce mieszkają trzydzieści trzy rodziny. Każda z nich ma jeden, dwa lub trzy rowery. Liczba rodzin posiadających trzy rowery jest taka sama jak liczba rodzin posiadających tylko jeden rower. Ile jest rowerów w tej wiosce?

Zadanie 80 Rozwiązanie
Dwaj podróżni wyruszają jednocześnie z miasta, jeden na wschód, drugi na północ. Każdy z nich przebywa dziennie 40 km. W ciągu ilu dni odległość między nimi będzie stale mniejsza niż 600 km?

strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18


© 2020 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt